16.9.2020 (Webnoviny.sk) - G.O.A.T. /Greatest of All Time/ je obľúbená skratka, ktorá označuje velikánov v oblasti umenia či športu, ktorí výrazne vytŕčajú nad ostatnými nielen medzi súčasníkmi, ale aj v historickom kontexte. Vo futbale je takouto zjednocujúcou osobnosťou Brazílčan Pelé, o ktorom sa najčastejšie hovorí ako o najväčšom hráčovi všetkých čias.
Austrálsky portál The World Game sa vo svojej štúdii snaží vyvrátiť túto všeobecnú dogmu hneď na niekoľkých príkladoch. Nedáva síce návod, kto je najlepší futbalista histórie, ale tvrdí, že Pelé by ním vôbec nemusel byť.
"Porovnávanie futbalistov z rôznych generácií je náročné. Príbeh Pelého je však z minulosti taký známy, že všetci o ňom hovoria najhlasnejšie bez toho, aby sa podrobil hĺbkovej kontrole. "O Rei" bol možno najlepší hráč svojej generácie a stal sa prvou globálnou športovou hviezdou. A jeho popularita pretrvala do dnešných čias, hoci ho možno Maradona, Messi či Cristiano Ronaldo v určitých ohľadoch dávno prekonali," napísal portál theworldgame.sbs.com.au.
Nikdy nebol najlepším kanonierom MS a nemá Zlatú kopačku
Čoskoro 80-ročný Pelé (nar. 23. 10. 1940) je často označovaný ako futbalista, ktorý priviedol Brazíliu k trom titulom majstra sveta. Je nespochybniteľné, že ako jediný zo všetkých vyše štyroch stovák hráčov, ktorí vybojovali titul svetového šampióna vo futbale, bol pri troch tituloch. Jeho význam pri ich zisku sa však preceňuje."Nikdy nebol najlepším strelcom majstrovstiev sveta, čiže nezískal prestížnu Zlatú kopačku. A len vo Švédsku v roku 1958 bol so šiestimi gólmi najlepším strelcom Brazílie. Francúz Just Fontaine ich vtedy v šiestich zápasoch nastrieľal trinásť, čo je dodnes platný rekord MS v počte gólov dosiahnutých na jednom záverečnom turnaji. V roku 1970 v Mexiku, keď sa hovorilo o historicky najlepšom tíme Brazílie s menami ako Rivellino, Carlos Alberto, Jairzinho či Tostao, pomohol Pelé k titulu štyrmi gólmi. Lenže najlepší strelec vtedajšieho Mundialu Nemec Gerd Müller rozvlnil sieť desaťkrát," upozorňujú Austrálčania. Úplne najmenší prínos Pelého k zisku titulu Brazílie sa spája s rokom 1962 a majstrovstvami sveta v Čile.
"Odohral tam len jeden celý zápas, lebo v tom druhom proti Československu sa zranil. Preto stihol streliť jeden gól. Potom sa už na trávniku neobjavil a Brazílčania aj bez neho dokráčali k titulu, lebo mali magického Garrinchu," argumentuje austrálsky futbalový web. Na doplnenie: Brazília vtedy vo finále zdolala Československo 3:1 a jeden z gólov strelil aj Amarildo, ktorý skvele zastúpil Pelého.
Titul majstra sveta a automatický status legendy
A ešte k téme preceňovania významu jedného hráča pre tímový úspech na majstrovstvách sveta. Je to trojtýždňový vyraďovací turnaj, ktorý sa koná len raz za štyri roky. A načasovanie musí byť perfektné. Veľa závisí od formy či generácie hráčov, ktorá sa zíde na takomto špecifickom vrchole."Rozdiel medzi nesmrteľnosťou či nešťastnou prehrou môže byť otázka milimetrov, jedného chybného rozhodnutia arbitrov či lotériou v penaltovom rozstrele. Titul majstra sveta je z globálneho hľadiska dôležitý pre každého hráča, ale nemal by ho automaticky povýšiť na legendu a byť určujúcim faktorom v jeho kariére. To sa v prípade Pelého bezpochyby udialo. Messi a Ronaldo sa majstrami sveta nikdy nestali, ale svojimi schopnosťami prevyšujú mnoho hráčov, ktorí titul so svojimi reprezentáciami vybojovali a na konte majú nespočetne veľa klubových a individuálnych úspechov. Na druhej strane Argentína by sa v roku 1986 bez Maradonu zrejme nestala majstrom sveta," zamýšľajú sa redaktori The World Game.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: