16.9.2020 (Webnoviny.sk) -
aktualizované 16. septembra 2020, 16:37
Prevádzkovatelia slovenských hotelov a reštaurácií považujú ekonomické nástroje prvej pomoci v boji proti pandémii koronavírusu za nedostatočné.
Premiérovi Igorovi Matovičovi preto poslali výzvu na podporu cestovného ruchu s konkrétnymi návrhmi na zlepšenie stavu.
Informovali o tom v stredu v uliciach Bratislavy po protestnom sprievode a zhromaždení, ktorým chceli poukázať na negatívne dopady prijatých opatrení v súvislosti so zamedzením šírenia ochorenia COVID-19.
Premiér Igor Matovič v stredu po rokovaní vlády zareagoval na výzvu slovami, že rokuje spoločne s ministrom dopravy a hospodárstva o možnostiach finančnej pomoci pre cestovný ruch. Peniaze podľa premiéra hotelierom poskytnuté budú, ale nie všetkým.
Návrhy opatrení na efektívnu pomoc
Predstavitelia cestovného ruchu v júli spoločne s ďalšími profesijnými a zamestnávateľskými združeniami pripravili návrhy opatrení, ktoré majú znamenať efektívnu pomoc pre odvetvie cestovného ruchu.Týmito opatreniami sú - predlženie účinnosti tzv. prvej pomoci do konca kalendárneho roka a upravenie podmienok pre jej čerpanie, zníženie daňovej záťaže podnikov znížením sadzby dane z pridanej hodnoty na služby cestovného ruchu.
Zároveň aj naštartovanie dopytu po službách cestovného ruchu prostredníctvom existujúceho príspevku na rekreáciu, pričom štát refunduje príspevok zamestnávateľovi a vytvorenie nových kompenzačných schém pre podnikateľov v cestovnom ruchu na zníženie škôd z dôvodu zatvorenia či obmedzenia podnikania v cestovnom ruchu.
Nástroje prvej pomoci boli nedostatočné
"Vláda SR v reakcii na koronakrízu prijala len rámcové opatrenia na pomoc podnikateľom a zamestnávateľom, pričom podmienky stanovené na ich čerpanie a využitie spôsobili, že značná časť podnikov cestovného ruchu nedokázala túto pomoc efektívne čerpať. Nástroje prvej pomoci nepovažujeme za dostatočné v boji s následkami koronakrízy. Musíme poukázať na fakt, že poskytovanie služieb cestovného ruchu bolo z dôvodu vydaných opatrení ÚVZ SR na takmer dva mesiace zakázané. Aj po otvorení prevádzok v mesiacoch máj a jún došlo k výraznému prepadu v tržbách," uviedli vo výzve premiérovi prevádzkovatelia slovenských hotelov a reštaurácií.Zobraziť fotogalériu k článku:
Zhromaždenie pred Úradom vlády SR na podporu a pomoc cestovného ruchu
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: