2.10.2020 (Webnoviny.sk) -
aktualizované 2. októbra 18.17 hod.
Pri zrážkach medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami v Náhornom Karabachu dosiaľ zahynulo najmenej 28 protureckých sýrskych povstaleckých bojovníkov. Tí boli podľa Sýrskeho observatória pre ľudské práva (SOHR) súčasťou vyše 850-člennej skupiny bojovníkov z proankarských sýrskych frakcií, ktoré Turecko od minulého týždňa vyslalo do boja za Azerbajdžan.
Podľa spravodajských služieb približne 300 sýrskych bojovníkov z "džihádistických skupín" zo sýrskeho Aleppa prešlo cez turecký Gaziantep do Azerbajdžanu.
Azerbajdžanské sily v piatok zasiahli metropolu azerbajdžanského odštiepeneckého regiónu Náhorný Karabach Stepanakert, kde podľa arménskych predstaviteľov zranili "množstvo ľudí".
Veľa zranených civilistov
"Medzi civilným obyvateľstvom mesta je veľa zranených, poškodená je aj občianska infraštruktúra," poznamenal na Facebooku bez uvedenia ďalších podrobností hovorca arménskeho ministerstva obrany Artsrun Hovhannisjan.Niekoľko hodín predtým arménska armáda informovala, že jej rakety nad mestom Abovjan, asi 16 km od Jerevanu, zostrelili azerbajdžanský dron. Azerbajdžanské sily údajne ostreľovali aj niekoľko arménskych dedín, ktoré nepatria na územie Náhorného Karabachu.
Najnovšia séria konfliktov medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach sa začala v nedeľu ráno, pričom každá strana pripisuje zodpovednosť za ne tej druhej.
Konflikt trvá desiatky rokov
Náhorný Karabach obývajú etnickí Arméni a Azerbajdžan stratil kontrolu nad oblasťou vo vojne začiatkom 90. rokov. Táto enkláva však zostáva medzinárodne uznávaná ako súčasť Azerbajdžanu. Obe strany majú vysokú vojenskú prítomnosť pri demilitarizovanej zóne, ktorá región oddeľuje od zvyšku Azerbajdžanu.Desaťročia trvajúci konflikt si vyžiadal už približne 30-tisíc obetí. Turecko v tejto oblasti výrazne podporuje Azerbajdžan, keďže s Arménskom má historicky zlé vzťahy. Arménsko má zas v konflikte podporu Ruska.
Napätú situáciu na Kaukaze sa snažia priaznivo vyriešiť viaceré zahraničné mocnosti, predovšetkým Rusko a Francúzsko. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov ponúkol usporiadanie diplomatických rokovaní v Moskve, pričom jeho rezort s "hlbokým znepokojením" vyhlásil, že do konfliktu o Náhorný Karabach sú nasadení aj bojovníci zo Sýrie a Líbye. Podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona za prítomnosťou žoldnierov stojí Turecko.
Viac k témam: Náhorný Karabach
Zdroj: Webnoviny.sk - Azerbajdžan zasiahol metropolu Náhorného Karabachu, údajne už ostreľuje aj dediny na arménskom území © SITA Všetky práva vyhradené.