15.10.2020 (Webnoviny.sk) -
aktualizované 15. októbra 15:39
Slovensko zasiahli intenzívne dažde, ktoré zdvihli hladiny potokov aj riek. Tretí povodňový stupeň meteorológovia stále hlásia v desiatich okresoch.
Ako informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej internetovej stránke, ide o okresy Skalica, Senica, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, na rieke Slaná v okresoch Revúca a Rožňava, na rieke Hornád v okrese Košice okolie a v okrese Košice. Výstraha tretieho stupňa tu platí od stredy 14. októbra až do odvolania.
Výstraha druhého stupňa platí v okresoch Malacky, Trnava, Pezinok, Martin, Turčianske Teplice, Žilina na rieke Rajčanka, na severe okresu Nové Zámky, Nitra, na rieke Hron v okresoch Žarnovica, Banská Bystrica, Žiar nad Hronom, Zvolen, Detva, Banská Bystrica, Brezno, na rieke Ipeľ v okrese Veľký Krtíš, Krupina, Lučenec, Poltár, na rieke Slaná v okrese Rimavská Sobota, na riekach Hornád, Hnilec a Bodva v okresoch Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice okolie na rieke Bodva a v okrese Trebišov na rieke Roňava.
SHMÚ vydala výstrahu prvého stupňa v okresoch Myjava, na juhu okresu Nové Zámky, Hlohovec, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Zlaté Moravce, v okrese Levice na rieke Hron a rieke Ipeľ a v dolnej časti povodia rieky Bodrog v okresoch Michalovce, Sobrance a Trebišov.
Za posledných 24 hodín zasahovali hasiči v súvislosti s nepriaznivým počasím 250 krát. V teréne bolo takmer tisíc hasičov s viac ako tromi stovkami hasičskej techniky.
Ako informovalo Prezídium Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), aj počas noci zo stredy na štvrtok umiestňovali protipovodňové bariéry na miestach, kde hrozilo vyliatie vodných tokov (Banská Bystrica, Zvolen, Zvolenská Slatina, Lehota pod Vtáčnikom) a vykonávali monitoring vodných tokov.
Okrem zásahov v súvislosti s povodňovou situáciou odstraňovali spadnuté stromy z ciest a odčerpávali vodu zo zatopených priestorov. V pohotovosti až do odvolania naďalej zostávajú Dobrovoľné hasičské zbory obcí, ktoré disponujú protipovodňovou technikou.
Pre Bytčicu odvolali tretí stupeň
Žilinský primátor Peter Fiabáne vo štvrtok o 12:00 odvolal III. stupeň povodňovej aktivity v žilinskej mestskej časti Bytčica. Ten bol vyhlásený pred dvomi dňami na odporúčanie mestského krízového štábu po tom, ako sa z koryta vylial Bytčický potok a zaplatil miestne ulice."Voda nestíhala odtekať prirodzenými trasami a postupne zaplavila spodné časti domov, pivnice, záhrady, garáže a miestne komunikácie. Mesto od utorka popoludnia situáciu na vodných tokoch monitorovalo," informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík.
Do prác na odstraňovaní následkov prívalových dažďov sa podľa jeho slov zapojili dobrovoľní hasiči s pracovníkmi Slovenského vodohospodárskeho podniku.
"Stavebné mechanizmy čistili korytá riek od nánosov bahna, kamenia a náletových porastov. Voda postupne opadla, v niektorých postihnutých častiach sa krízovú situáciu po výdatnom daždi podarilo vyriešiť odčerpávaním vody a uvoľnením vodného toku," dodal Miškovčík.
Hrozí podmočenie diaľnice
Druhý a tretí stupeň povodňovej aktivity museli vyhlásiť starostovia štyroch obcí v okrese Púchov. Popri Lednici, Streženiciach a Visolajoch bola najvážnejšia situácia v Beluši, kde miestnym občanom narobil starosti Slatinský potok.Zobraziť fotogalériu k článku:
Slovensko zasiahli intenzívne dažde a povodne (fotografie)
Ako informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák, intenzívny dážď navýšil hladinu potoka do takej miery, že voda pretrhla hrádzu a vyliala sa na cestu III. triedy a do dvoch cestných podjazdov. "Hrozí podmočenie diaľnice. Vzhľadom na výskyt bobra vodného v tejto lokalite správca toku nedostal povolenie na výkon činnosti v snahe prečistiť a vykonať úpravy na prevenciu pred povodňami," uviedol Bocák.
Zaplavený podjazd popod cestu I/61 a diaľnicu D1 vo večerných hodinách obmedzil možnosti dopravy medzi belušskými miestnymi časťami Hloža a Podhorie, premávku tu usmerňovala polícia.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: