
K tovaru prechádzajúcemu hranice do Veľkej Británie a späť sa budú vyžadovať colné doklady. Foto: ilustračné, gettyimages.com
Colné konanie sa pritom uskutoční v každom jednom prípade, avšak s nulovou colnou sadzbou za splnenia podmienok ustanovených v pobrexitovej obchodnej dohode.
Všetko závisí od druhu tovaru
"Uplatňovať sa budú prípadné zákazy a obmedzenia podľa druhu tovaru, čo znamená možnosť vyžadovania dovozných alebo vývozných licencií. V prípade dovozu alebo vývozu tovaru rastlinného alebo živočíšneho pôvodu (vrátane živých zvierat) sa budú uplatňovať rastlinolekárske alebo veterinárne kontroly," dodáva hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.Podrobnejšie informácie budú zverejňované po definitívnom schválení textu dohody Európskym parlamentom a britským parlamentom. Už teraz však finančná správa odporúča podnikateľom nastaviť si obchodné aktivity tak, aby tovar do Spojeného kráľovstva alebo do únie dopravili ešte počas prechodného obdobia, teda do konca roka.
Prechod tovaru len s colnými doklami
Od 1. januára 2021 totiž začnú platiť na hraniciach colné kontroly a prechod tovaru bude podliehať aj vystaveniu colných dokladov.Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Jej úlohou je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu.
Viac k témam: Brexit, clo, obchodná dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Občanov aj podnikateľov čaká preclievanie tovarov, mali by sa pripraviť na zmenu © SITA Všetky práva vyhradené.