15.1.2020 (Webnoviny.sk) -
aktualizované 15. januára 20:22
V stredu pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku pokračovalo hlavné pojednávanie vo veci vrážd novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, podnikateľa Petra Molnára a ďalších skutkov.
Na programe bolo vypočúvanie ďalších svedkov a prvým bol bývalý novinár a expríslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Tóth, ktorý uviedol, že podnikateľ Marian Kočner bol presvedčený, že novinár Kuciak je proti nemu zaujatý a niekto ho proti nemu „hucká“.
Súd v kauze vraždy Kuciaka (1. deň)
Pre niekoľkohodinovú výpoveď svedka Petra Tótha nestihol v stredu Špecializovaný trestný súd v Pezinku v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov vypočuť všetkých predvolaných svedkov. Ako v tejto súvislosti uviedla predsedníčka senátu, výsluchy svedkov Miroslava Kriaka a Štefana Mlynarčíka súd preložil na stredu 22. januára. Okrem Tótha ešte vypovedal Kočnerov kamarát Jozef Dučák.
Tóth pre Kočnera od jari 2017 organizoval sledovanie vybranej skupiny novinárov. Kuciaka podľa vlastných slov Tóth nepoznal a navyše mal sám negatívne skúsenosti s mediálnym pokrývaním svojej osoby. Preto Kočnerovi uveril.
Súd v kauze vraždy Kuciaka (2. deň)
Sledovanie novinárov malo byť podľa Tótha súčasťou projektu „Na pranieri“. Kočner tvrdil, že chce v rámci tohto projektu kritizovať prácu médií a tiež o novinároch vyhľadávať bulvárne informácie týkajúce sa ich stykov s politikmi, konzumácie alkoholu, drog alebo „avantúr“. Na získavaní informácií o vzťahoch novinárov a politikov mal podľa Tótha záujem aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör.
Kočner dodal "vzťahové diagramy"
Sledovaním skupiny 28 novinárov poveril Tóth svojho kamaráta Miroslava Kriaka a ten najal ďalšie dve osoby. Kuciaka sa sledovanie týkalo od prelomu septembra a októbra 2017.Žiadne kompromitačné skutočnosti však na neho nezistili. „Hovoril (Kriak), že ten chlapec žije ako mních,“ povedal Tóth a dodal, že podľa výsledkov sledovania Kuciak trávil čas iba v práci alebo doma.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Súd v kauze vraždy novinára Kuciaka (fotografie)
Zároveň nepracoval s ľudskými zdrojmi, preto u neho nezistili ani kontakty na politikov alebo konkurenčných podnikateľov. „A tým sa to skončilo,“ povedal Tóth.
Zároveň spomenul, že po určení cieľovej skupiny novinárov na sledovanie mu Kočner následne dodal kompletné tzv. „vzťahové diagramy“, ktoré sa konkrétnych osôb týkali a aké využívajú bezpečnostné zložky. „Keď som to dostal do ruky, povedal som si, že niekto z toho bude mať problém,“ vypovedal.
Na zabezpečenie technických prostriedkov na sledovanie podľa Tótha Kočner vyplatil sumu 30-tisíc až 40-tisíc eur a následne vyplácal aj členov tímu na mesačnej báze. Samotný Tóth však podľa vlastných slov peniaze za túto činnosť od neho nebral.
Pripravovaná politická strana Cieľ
Pokiaľ ide o Alenu Zsuzsovú, podľa Tótha ju Kočner prvýkrát spomínal koncom roku 2017 ako niekoho, kto zbiera podpisy pre jeho pripravovanú politickú stranu Cieľ.Keď Kočnera vzali v lete 2018 do väzby pre kauzu zmenky, pomocou „motákov“ kontaktoval Tótha, aby si od jeho rodinných príslušníkov vypýtal jeho mobilný telefón. Tóth potom podľa inštrukcií komunikoval so Zsuzsovou, ktorú mal Kočner uloženú ako „SIS Alino“. „Odkážte mu, že budem robiť voo doo a vyriešim aj toho prokurátora,“ napísala podľa Tótha Zsuzsová v aplikácii Threema.
Po zadržaní Zoltána Andruskóa a ďalších osôb sa Zsuzsová podľa Tótha pýtala, či nemá Kočner na cele nového spoluväzňa, či nemá nového advokáta alebo či sa ním nezaoberá nový vyšetrovateľ. On si to podľa vlastných slov vyhodnotil tak, že zisťovala, či sa „nezlomil“ a nezačal vypovedať. Zadržaním Zsuzsovej ich spoločná komunikácia skončila.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: