„Opatrenia prijaté vládou v súvislosti s druhou vlnou pandémie majú rovnako negatívne dopady ako opatrenia prijaté počas prvej vlny. Na rozdiel od iných odvetví, v hoteloch a reštauráciách spôsobujú prijaté opatrenia výrazne vyšší prepad tržieb, ktorý už však trvá dlhšie v porovnaní s prvou vlnou pandémie,“ uvádza v stanovisku generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák.
Zlepšenie situácie neočakávajú
Výrazné zlepšenie situácie hotely a reštaurácie neočakávajú ani v najbližších týždňoch. Vládou schválený lockdown v praxi znamená, že podnikatelia v ubytovaní či stravovaní nemôžu poskytovať svoje služby a riadne podnikať.„Je zrejmé a preukázateľné, že v takejto situácií nie je možné žiadať od podnikateľov v hotelierstve a gastronómii, aby si v celom rozsahu a s odkladom splnili svoje povinnosti voči Sociálnej poisťovni,“ píše sa v stanovisku.
Posun splatnosti
Časti zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) sa posunie splatnosť sociálnych odvodov za január z februára na koniec júna tohto roka. V stredu o tom rozhodla vláda.Týka sa to zamestnávateľov a povinne poistených SZČO, ktorých obrat alebo príjem z podnikania klesol najmenej o 40 percent. Posun splatnosti z februára na koniec júna sa vzťahuje aj na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré povinne platí zamestnávateľ za zamestnanca vykonávajúceho tzv. rizikovú prácu.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že pre tento krok vyberie Sociálna poisťovňa za január na poistnom o 21,6 milióna eur menej.
Viac k témam: gastronómia, hoteliérstvo, Koronavírus, odpustenie odvodov, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk - Hoteliéri odklad platieb sociálnych odvodov nepovažujú za dostatočné, chcú ich odpustenie © SITA Všetky práva vyhradené.