V Tirolsku dosiaľ zaevidovali 293 prípadov nákazlivejšej mutácie koronavírusu, ktorá sa začala šíriť z Juhoafrickej republiky, pričom viac ako 120 z nich je v súčasnosti aktívnych, skonštatoval Kurz.
Nakazení sa nachádzajú prevažne v okrese Schwaz, východne od Innsbrucku, a v súčasnosti predstavujú najväčšiu známu koncentráciu tohto variantu v Európe, informovali úrady.
Prísnejšie opatrenia
Tirolskí predstavitelia sa spočiatku zdráhali zaviesť prísnejšie opatrenia, no v pondelok napokon zverejnili zoznam, ktorý zahŕňa napríklad prísnejšie kontroly nosenia rúšok a dodržiavania sociálnych rozostupov a tiež povinnosť preukázať sa negatívnym antigénovým testom pred použitím lanoviek či vlekov.Rakúska spolková vláda najprv v pondelok obyvateľov varovala, aby do Tirolska necestovali a v utorok Kurz oznámil, že počas desiatich dní, počnúc piatkom, sa bude musieť každý, kto bude chcieť opustiť Tirolsko, preukázať negatívnym testom na koronavírus, nie starším ako 48 hodín.
Dodržiavanie tohto nariadenia bude na cestách kontrolovať polícia s podporou armády. Kurz zároveň vyzval tirolské úrady, aby zabezpečili, aby sa variant v spolkovej krajine nerozšíril ešte viac.
Výnimka z nariadení
Nariadenie sa podľa kancelára nevzťahuje na Východné Tirolsko, ktoré je oddelené od zvyšku spolkovej krajiny.Kurz pritom poukázal na predbežné výsledky malej klinickej štúdie vakcíny spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity, ktorá je jednou z troch dosiaľ schválených na použitie v Európskej únii, a podľa odborníkov sa javí, že nie je účinná pri prevencii mierneho a stredne silného ochorenia spôsobeného juhoafrickým variantom vírusu.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: