Ukrajinský parlament koncom januára schválil zákon, ktorý povoľuje registráciu očkovacích látok používaných v Spojených štátoch, Číne, Japonsku či Európskej únii, no zakazuje vakcíny proti koronavírusu vyvinuté v Rusku.
Nedôvera v spoľahlivosť
„Pozícia ukrajinského vedenia je založená na nedôvere v spoľahlivosť ruskej vakcíny a je to pravdepodobne pozícia absolútnej menšiny. Pokiaľ prezident Zelenskij nechce kúpiť naše vakcíny, iní dostanú viac,“ vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.Podľa neho je momentálny dopyt po ruskej vakcíne celosvetovo veľmi veľký a súčasná výroba ho zatiaľ nedokáže uspokojiť.
Ukrajinsko-ruské vzťahy sa značne zhoršili po ruskej anexii Krymu v roku 2014 a pre pretrvávajúci konflikt na východe Ukrajiny so separatistami podporovanými Ruskom.
Sputnik V a EpiVacCorona
Práve najrozľahlejšia krajina sveta bola prvá, ktorá zaregistrovala vakcínu proti koronavírusu Sputnik V vyvinutú Gamalejovým národným výskumným centrom. Neskôr novosibirské centrum Vector zaregistrovalo druhú ruskú vakcínu EpiVacCorona.Ruský prezident Vladimir Putin koncom vlaňajška prezradil, že v štádiu príprav sa momentálne nachádza aj tretia ruská vakcína.
Viac k témam: Koronavírus, očkovanie, Sputnik V, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk - Ak Ukrajina nechce naše vakcíny, iným sa ujde viac, znie z Kremľa © SITA Všetky práva vyhradené.