Nárast brutality
„V minulom roku sme zaznamenali nárast brutality páchateľov fyzických útokov voči obetiam, nad ktorými mali fyzickú prevahu. V týchto prípadoch teda išlo najmä o ženy, deti, staršie osoby alebo o zdravotne znevýhodnené osoby,“ uvádza polícia s tým, že viaceré útoky boli orientované na osamelo žijúce osoby. Pokiaľ ide o prípady úmyselného ublíženia na zdraví, polícia ich v minulom roku riešila 1 269, čiže o 257 menej ako v roku 2019. Objasnila pritom 903 z nich.V roku 2020 polícia vyšetrovala 477 prípadov týrania blízkej a zverenej osoby, čo je v porovnaní s rokom 2019 o 72 prípadov viac. Objasnila 241 z nich. „V týchto prípadoch je vykonávané náročné dokazovanie. Vo väčšine prípadov je potrebné znalecké skúmanie, najmä z odboru psychológie,“ zdôraznila polícia s tým, že takéto skúmanie má prispieť k preukázaniu psychického a fyzického utrpenia obete, aby bolo možné páchateľa zákonným spôsobom stíhať.
Vykázanie násilníka
Pokiaľ ide o problematiku domáceho násilia, v minulom roku policajti vyšetrovali 8 813 takýchto prípadov, čo je v porovnaní s rokom 2019 o 485 prípadov menej. V 1 048 prípadoch bol páchateľom príbuzný. Objasniť sa podarilo 5 886 z nich. „V 673 prípadoch sme páchateľov stíhali väzobne, je to oproti roku 2019 o 58 viac väzobne stíhaných. V roku 2020 polícia vykázala zo spoločného obydlia 1 045 osôb, čo je o 153 prípadov viac ako v roku 2019,“ informuje polícia.Polícia v tejto súvislosti zdôrazňuje, že vykázanie násilníka končí uplynutím desiatich dní od vykázania zo spoločného obydlia v prípade, že ohrozená osoba nepodá počas doby vykázania návrh na súd na nariadenie neodkladného opatrenia. Ak tak urobí, trvanie vykázania sa predlžuje až do nadobudnutia vykonateľnosti rozhodnutia súdu o tomto návrhu.
Viac k témam: domáce násilie, kriminalita, trestný čin, týranie, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet vrážd na Slovensku klesá, ale stúpa brutalita páchateľov voči ženám, deťom aj seniorom © SITA Všetky práva vyhradené.