Na ceste k lepšiemu Slovensku
Podľa Šeligu je tiež povinnosťou v aktuálnej situácii volať po vnútornej reflexii vládnutia. „Niet pochýb, že táto vláda je lepšia ako tie minulé, ak však štýl vládnutia, komunikácia a manažment krajiny neprejde reflexiou, nenaplní ideál tisícov občanov, ktorí stáli na námestiach. A my zostaneme na pol ceste, pretože akokoľvek je to dôležité, je zrejmé, že len boj proti korupcii už dnes nestačí," doplnil podpredseda Národnej rady SR.
„Pred tromi rokmi sme sa poznačení smrťou nevinných vydali na cestu k lepšiemu, funkčnejšiemu a slušnejšiemu Slovensku," povedal. „Tí, ktorí uniesli našu krajinu, čakajú na svoju šancu na návrat. Je našou povinnosťou pokračovať. Ak už pre nič iné, tak preto, že sme to dlžní Jánovi a Martine," uzavrel.
Ich smrť spojila Slovensko
Spoločnosť si od smrti novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej stále viac uvedomuje, aké dôležité je zachovať demokraciu a dôveru ľudí v predstaviteľov štátnej moci, ktorých si zvolili. Uviedla to vládna strana Sme rodina vo svojom profile na sociálnej sieti. Od ich vraždy sa podľa nej na Slovensku toho veľa zmenilo.„Nemôžeme tolerovať, aby bol ktokoľvek zastrašovaný iba kvôli tomu, že sa snaží hľadať pravdu. Spravodlivosť už nemôže byť zneužívaná v prospech určitej skupiny ľudí a je len na nás, či v tejto zmene, ktorú sme si vydobyli, chceme pokračovať,“ priblížila strana. Doplnila, že smrť Kuciaka a Kušnírovej spojila Slovensko.
Krehkosť fungovania demokracie
Okolnosti vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej spoločnosti dodnes pripomínajú krehkosť fungovania demokratickej spoločnosti. Upozornila na to vo svojom profile mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko. Dodala, že ani po troch rokoch nezabúdajú na tú túžbu po spravodlivosti a pravde, ktorá ich vyhnala na námestia.Ako uviedol predseda mimoparlamentného Kresťansko-demokratického hnutia (KDH) Milan Majerský, smrť Kuciaka a Kušnírovej ukázala, že túžba po moci a peniazoch sa nezastaví pred ničím a je schopná všetkého, proti čomu sa KDH jasne vymedzuje. V danom duchu preto oceňujú zmenu, ktorá prišla pred necelým rokom s výmenou vlády. Majerský dodal, že aj keď na odsúdenie hlavných vinníkov vraždy stále spoločnosť čaká, „ľady sa pohli“.
„Nejde len o prácu polície a súdov, musíme trpezlivo a dôsledne budovať systém, v ktorom pravidlá budú platiť rovnako pre všetkých, od bežného človeka po premiéra. Len tak zostane Slovensko atraktívne ako krajina pre svojich občanov,“ vysvetlil Majerský. Ľudia by malo podľa neho cítiť nielen pokoru a úprimný záujem o riešenie problémov zo strany vlády, ale spravodlivý prístup pre všetkých.
Systém ho mal chrániť
Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti napísal, že systém, ktorý si v štátnom aparáte vytvorili „oligarchovia a ich ľudia“, dorástol do bodu, keď nebola prekážkou ani vražda novinára.
Podotkol, že systém, ktorý mal novinára ochrániť, ho nechal napospas zločinu.
„Som presvedčený, že dnes máme nielenže nádej na lepšie Slovensko, ale všetky naše činy ukazujú, že spravodlivosť platí pre každého rovnako. Nerozhoduje výška bankového účtu, ani známosti na najvyšších miestach,“ napísal.
Viac k témam: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - Politici si pripomínajú vraždu Kuciaka a jeho snúbenice, podľa Korčoka zmenili Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.