25.2.2021 (Webnoviny.sk) -
aktualizované 25. februára, 16:13
Slovensko je v druhej vlne pandémie jedinou krajinou v Európe, kde naďalej dochádza ku karantenizácii celých rómskych komunít. Na zistenia Agentúry Európskej únie (EÚ) pre základné práva poukázala verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Ombudsmanka sa preto listom obrátila na generálneho prokurátora Maroša Žilinku a informovala ho o svojich zisteniach v súvislosti s karantenizáciou marginalizovaných rómskych komunít (MRK).
Vyhlášky Regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ), prostredníctvom ktorých dochádza ku karantenizácii týchto osídlení, sú podľa ombudsmanky v rozpore so zákonom. V tlačovej správe o tom informovala Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochranu práv.
Prítomný je diskriminačný charakter
Ombudsmanka žiada generálneho prokurátora, aby preskúmal zákonnosť vyhlášok a zároveň ho vyzvala, aby zvážil možnosť obrátiť sa v obdobnej veci na Ústavný súd SR (ÚS SR). Patakyová totiž nie je oprávnená v rozhodnutiach nadväzujúcich na vyhlásenie núdzového stavu podať návrh na tento súd.„Na problematickosť karantenizácie celých rómskych komunít som upozorňovala už v prvej vlne pandémie. Pri zavádzaní tohto opatrenia je prítomný diskriminačný charakter, chýba odôvodnenie aj jasné časové vymedzenie jeho vytrvania,“ priblížila Patakyová.
Doplnila, že vzhľadom na to, že sa uzatváranie celých rómskych komunít opakovane v praxi využíva, a to napríklad aj v obci Sačurov v okrese Vranov nad Topľou, rozhodla sa požiadať generálneho prokurátora, aby vo veci konal.
Dĺžka karantény nie je limitovaná
Patakyová zároveň poukázala na selektívny charakter nariaďovania takejto karantény. Z informácií získaných v rámci vlastnej činnosti sa podľa nej obecná karanténa nariaďuje len pre oblasti s výskytom MRK. V prípade karantény rómskej osady v obci Sačurov je potrebné uviesť, že jej trvanie nie je nijakým spôsobom časovo limitované.„Som presvedčená, že miera obmedzenia osôb, podliehajúcich karanténe v obci Sačurov, presahuje rámec možného obmedzenia slobody pohybu a svojou intenzitou dosahuje zásah do práva na osobnú slobodu,“ napísala Patakyová Žilinkovi.
Verejná ochrankyňa práv žiada generálneho prokurátora, aby zvážil svoje možnosti a v prípade uzatvárania MRK vykonal prieskum, prípadne uskutočnil ďalšie kroky s cieľom zabezpečiť nápravu.
Prokuratúra sa podnetom zaoberá
Regionálni hygienici z Vranova nad Topľou tvrdia, že obyvatelia osady nepochopili vážnosť situácie a snažili sa ju opustiť. „Ku karantenizácii rómskej komunity sme pristúpili až potom, keď boli vyčerpané všetky miernejšie prostriedky na obmedzenie kontaktu a počet infikovaných napriek tomu rýchlo narastal,” uviedol regionálny úrad vo Vranove nad Topľou.
Stanovisko zaslala agentúre SITA Kvetoslava Kalmanová zo sekretariátu regionálneho hygienika RÚVZ vo Vranove nad Topľou.
Generálna prokuratúra SR (GP SR) potvrdila, že podnetom ombudsmanky sa zaoberá. „Po prijatí a naštudovaní predmetného podnetu zo strany verejnej ochrankyne práv rozhodneme zákonným spôsobom,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca GP SR Dalibor Skladan.
Viac k témam: diskriminácia, karanténa, Koronavírus, vyhláška
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko je jedinou krajinou v Európe, kde posielame do karantény celé rómske komunity © SITA Všetky práva vyhradené.