Pokuty môžu dostávať opakovane
Bude ich to tak stáť pokutu vo výške jednomesačného poslaneckého, respektíve ministerského platu. Informoval o tom overovateľ Výboru pre nezlučiteľnosť funkcií NR SR a predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽaNO). Pre agentúru SITA uviedol, že ak podajú majetkové priznanie neskôr, alebo ak ho nepodajú vôbec, dôvod uvádzať nemusia. Ak ho však nepodajú vôbec, sú v pravidelných intervaloch vyzývaní a môžu za nepodanie dostať pokutu vo výške jedného mesačného platu aj opakovane.Poslanci parlamentu a ďalší verejní funkcionári majú povinnosť predkladať majetkové priznania v súlade s ústavným zákonom o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Majetkovým priznaniam sa venuje výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. „V zahraničí je nepodanie majetkového priznania aj po opakovaných výzvach trestným činom. Na Slovensku zatiaľ len porušením ústavného zákona sankcionovaným pokutou,“ povedal Vetrák s tým, že ide napríklad o Francúzsko či Írsko.
Sulík sa omeškal o jeden deň
„Ak verejný funkcionár, napríklad poslanec parlamentu, dostane pokutu a rozhodnutie je právoplatné, pokutu Kancelária NR SR vymáha. Poslanec sa však môže voči pokute odvolať. Potom má odvolanie voči porušeniu ústavného zákona aj pokute odkladný účinok,“ vysvetlil.Hovorkyňa ministerstva hospodárstva Katarína Matejková pre agentúru SITA uviedla, že majetkové priznanie Richarda Sulíka bolo pripravené včas, no pre pracovné povinnosti ho nestihol podpísať, respektíve podpísal ho až po zatvorení podateľne v parlamente. „Bolo ale podané hneď na druhý deň ráno,“ doplnila.
Podpredseda vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý stanovisko neposkytol.
Viac k témam: majetkové priznanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Podpredsedovia vlády Sulík a Holý nepodali včas majetkové priznanie, dostanú vysokú pokutu © SITA Všetky práva vyhradené.