Trestné stíhanie aj strata majetku
Šéf reportérov portálu Aktuality.sk Ján Petrovič povedal, že motív zavraždiť novinára Kuciaka mal určite obžalovaný Kočner.
Podľa Petroviča iritovalo Kočnera, že nedokázal zastaviť schopnosti Kuciaka získavať informácie o jeho aktivitách z rôznych verejne dostupných zdrojov. Svedok tiež pripomenul, že zavraždený novinár sa nezaoberal len Kočnerom a keď o ňom písal, vždy mu dával priestor na stanovisko.
Pokiaľ ide o medializovaný telefonát Kuciakovi zo strany Kočnera na jeseň 2017, ten podľa Petroviča vybočoval zo všetkých štandardov komunikácie. Po následnom podaní trestného oznámenia zo strany Kuciaka si polícia a prokuratúra podľa svedka celú vec prehadzovali „hore dole“. „Kočnera vypočuli, až keď bol on (Kuciak, pozn. SITA) mŕtvy,“ povedal Petrovič.
To, že Kočner vnímal Kuciaka ako hrozbu, si myslí aj jeho ďalšia kolegyňa z portálu Aktuality.sk Annamária Dömeová. „Mohol mu spôsobiť trestné stíhanie aj stratu majetku,“ povedala.
Komentátor portálu Dag Daniš zase skonštatoval, že Kuciak bol jediný človek, ktorý dokázal odkryť aj Kočnerove zahraničné schránkové firmy, registrované napríklad na Malte. Tomu v tejto súvislosti nehrozil len trestnoprávny postih, ale aj prepadnutie majetku alebo stíhanie osôb s ním spojených.
Daniš zároveň vyslovil podozrenie, že Kočner mohol byť v 90-tych rokoch spolupracovníkom Slovenskej informačnej služby (SIS) pod vedením Ivana Lexu. „Požíval spravodajskú ochranu a bezpečnosť,“ povedal a dodal, že tieto skutočnosti vyplývajú z tvrdení Miroslava Kriaka, ktorý bol členom tímu zabezpečujúceho sledovanie novinárov. Kriak by mal vo veci vraždy Kuciaka vypovedať pred súdom v stredu.
Výpovede k prípadu vraždy Molnára
Utorňajšie výpovede troch ďalších svedkov sa týkali vraždy podnikateľa Petra Molnára ako aj vzťahov iných osôb s obžalovanou Zsuzsovou. Svedok Zsolt Meszáros, ktorý pracoval v Molnárovej firme zameranej na autobusovú dopravu za pomoci tlmočníčky z maďarčiny vypovedal, že v decembri 2016 ho kontaktovala sestra Molnára Silvia s tým, že jej brat nedvíha telefón.Svedok sa následne išiel pozrieť do jeho domu v Kolárove a zistil, že dom má poškodené vchodové dvere. Následne bol vyzdvihnúť Molnárovu sestru a spoločne vstúpili do domu. On išiel do obývačky a Molnárova sestra do spálne. „Zrazu som počul taký výkrik. Išiel som sa pozrieť a tam ležal Peter na zemi,“ povedal a dodal, že sestra zavraždeného sa mu snažila pomôcť, už to však bolo zbytočné.
Svedok tiež vypovedal, že osobne pozná oboch obžalovaných z tohto skutku, teda Szabóa a Marčeka Podľa obžaloby dvojica predpokladala, že v dome podnikateľa nájdu sumu 70-tisíc eur. Preto do domu 16. decembra vnikli a Molnára zastrelili, spomenuté peniaze však nenašli.
Svedok Peter Kocszkás podľa vlastných slov poznal zavraždeného Molnára od detstva. Označil ho za bohatého človeka, tento fakt bol podľa neho o Molnárovi známy. „Bol to typ človeka, ktorý keď išiel na kávu, mal u seba tisíc eur,“ povedal svedok na margo Molnára. Ten si podľa neho „užíval život“ a príležitostne sa chodil zabávať aj s Tomášom Sz., ktorého poznal. Svedok si tiež podľa vlastných slov myslí, že práve obžalovaný Szabó stál za šírením fám, že Molnár bol zapletený v obchode s drogami, aby tak po vražde odpútal pozornosť od svojej osoby.
Svedka Maroša Vachnu, ktorý je majiteľom odevnej firmy, oslovila podľa jeho slov v polovici roku 2017 Zsuzsová s tým, že by chcela „spropagovať“ svoju dcéru. Za týmto účelom v pobočke spoločnosti v Bratislave nafotila jej dcéra sériu fotografií, na niekoľkých podujatiach predvádzala šaty z dielne danej spoločnosti. „Na to, aký má vek a ako vyzerá, tak má do budúcnosti nábeh, že by mohla byť profesionálnou modelkou,“ uviedol.
Obžalovaná mala podľa neho so svojou dcérou normálny vzťah. „Normálne na mňa pôsobili,“ povedal s tým, že pri príležitosti narodenín dcéry dala Zsuzsová vyrobiť aj bilbord s jej podobizňou, ktorý bol vystavený v Bratislave. Iné obchodné aktivity podľa Vachnu so Zsuzsovou nemali, komunikovali však spolu. „Bavili sme sa o všetkom možnom,“ uviedol.
Dodal, že mu obžalovaná spomínala, že krstným otcom jej dcéry je Kočner a spomínala tiež kauzu zmenky. Konkrétne tvrdila, že zmenky, pre ktorých údajné falšovanie bol Kočner v lete 2018 vzatý do väzby, sú pravé a Kočner má aj posudky, ktoré to dokazujú.
Pojednávanie v kauze vraždy Kuciaka a ďalších skutkov pokračuje na súde v Pezinku v stredu. Vypovedať by mali napríklad Miroslav Kriak a Štefan Mlynarčík, ktorí sa podieľali na sledovaní novinárov vrátane Jána Kuciaka. Súd takisto plánuje opätovne vypočúvať niektorých obžalovaných. Senát by mal tiež rozhodnúť, či pripustí ako dôkaz prepisy komunikácií z aplikácie Threema medzi niektorými obžalovanými.
Súd v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej
Po tom, ako súd na verejnom zasadnutí 19. decembra prijal obžalobu podanú Úradom špeciálnej prokuratúry, vytýčil pojednávania na 13., 14., 15., 20., 21., 22. januára a na 3., 4. a 6. februára.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Alenu Zsuzsovú a tiež Mariana Kočnera Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Kočnera je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur.
Obžaloba v tomto prípade bola podaná pre šesť skutkov, z toho pre dve úkladné vraždy. Jedna sa týka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhá podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016 (v tomto prípade sa obžaloba týka iba Marčeka a Szabóa). V prípade uznania viny hrozí obvineným trest 25 rokov alebo doživotie.
V prípade vraždy už bol aj prvý odsúdený, bol ním sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó. V jeho prípade schválil Špecializovaný trestný súd 30. decembra dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu bol uložený trest 15 rokov väzenia v ústave zo stredným stupňom stráženia. Andruskó sa pôvodne s prokurátorom dohodol na desaťročnom treste, podľa súdu by však takýto trest nebol spravodlivý. Andruskó po svojom zadržaní v septembri 2019 spolupracoval s vyšetrovateľmi.
Počas prvých troch dní pojednávania 13. až 15. januára sa ku skutkom podľa obžaloby priznal Marček. Ten pred súdom vyhlásil, že práve on zastrelil Kuciaka a Kušnírovú, a v roku 2016 aj podnikateľa Molnára.
Podnikateľ Kočner priznal len skutok nedovoleného ozbrojovania súvisiaci s neoprávnenou držbou niekoľkých desiatok nábojov, účasť na vražde Kuciaka poprel. Obžalovaná Zsuzsová deklarovala pred súdom svoju nevinu a Szabó vyhlásenie o vine alebo nevine neurobil. Vo svojej výpovedi však tvrdenia prokuratúry o účasti na vraždách poprel a odmietol odpovedať na otázky. Kočner a Zsuzsová výpoveď nateraz odmietli.
Súd takisto začal s vypočúvaním svedkov. Okrem príbuzných zavraždenej dvojice pred súdom vypovedal napríklad Andruskó. Vo svojej výpovedi priznal, že v prípade vraždy figuroval ako sprostredkovateľ medzi Zsuzsovou a dvojicou Szbó a Marček
Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby a Kočnerov kamarát Peter Tóth zase priznal, že pre obžalovaného podnikateľa zabezpečoval sledovanie novinárov, vrátane neskôr zavraždeného Kuciaka. Okrem iného opísal, ako po vzatí Kočnera do väzby komunikoval na jeho pokyn so Zsuzsovou a tiež to, ako sa Kočner snažil zabezpečiť si prepustenie z väzby.
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd v kauze vraždy Kuciaka (5. deň): Vypovedali novinári, spomínali sa aj Kočnerove SMS-ky a telefonát (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.