Najbohatším na zrážky bol október
Deficit zrážok sa prejavoval najmä v apríli, kedy úhrny zrážok dosahovali hodnoty výrazne pod normálom a sucho pokračovalo aj v máji. Zrážkovo nadnormálnym bol jún, ktorý priniesol aj niekoľko ničivých búrok. Najbohatším na zrážky bol október, kedy napadlo v priemere 161 milimetrov zrážok, čo sa prejavilo povodňami na takmer celom území Slovenska.Suché obdobie sa prejavilo napríklad na vodomernej stanici Vydrica-Spariská, kde namerali štvrtú najnižšiu vodnosť od roku 1961. Naopak, v období silných dažďov meteorológovia namerali na vodomernej stanici Hornád – Hranovnica 197-percentnú vodnosť oproti normálu, čo bola vôbec druhá najvyššia hodnota nameraná od roku 1965. Na viacerých merných staniciach pritom boli namerané vôbec najväčšie prietoky riek od začiatku pozorovania.
Aprílové sucho
Podľa hydrológa SHMÚ Eugena Kullmana sa pod stav podzemnej vody na Slovensku v roku 2020 výrazne podpísal koniec roka 2019. Vtedy v novembri padlo 218 percent zrážok oproti normálu a v decembri 2019 padlo 130 percent zrážok oproti normálu. Tento jav spôsobil postupné dopĺňanie deficitu zásob podzemnej vody na Slovensku. Vďaka aprílovému suchu sa však stav podzemnej vody začal dramaticky zhoršovať.Záver roka 2020 však priniesol zlepšenie vďaka trom zrážkovo nadpriemerným mesiacom. Kým v septembri napadlo 141 percent zrážok oproti normálu, októbrové úhrny zrážok dosiahli úroveň 264 percent a decembrové úroveň 114 percent. Z hľadiska stavu podzemnej vody sa tak rok 2020 napokon zaradil medzi priemerné. Oproti dlhodobému normálu sú však v povodí stredného a horného Váhu, na severovýchode Slovenska a krajnom východe Slovenska hladiny podzemnej vody výrazne nižšie.
Viac k témam: dážď, počasie
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko zažilo vlani nadnormálny rok z hľadiska zrážok, najviac pršalo počas októbra © SITA Všetky práva vyhradené.