Spôsob bol takmer rovnaký
Spôsob spáchania trestného činu s jeho špecifickými znakmi bol vo väčšine prípadov rovnaký. „Neznámy páchateľ cez jednu z bezplatných mobilných aplikácii slúžiacich na konverzáciu, kontaktuje poškodených, ktorí sú aktívni na inzertných portáloch,“ vysvetľuje polícia.Páchateľ poškodeným napíše, že im posiela peniaze za inzerované veci cez internetový odkaz, ktorý im pošle aj v mobilnej aplikácii. Po otvorení odkazu poškodení za účelom získania dohodnutej sumy vyplnia na stránke všetky údaje zo svojej platobnej karty, vrátane bezpečnostného kódu a SMS kódu.
Čísla nie sú registrované na Slovensku
Platby sú ihneď zrealizované, a tak poškodené osoby prichádzajú o svoje peniaze. „Vždy ide o rôzne telefónne čísla, ktoré nie sú registrované na území SR, tiež môže ísť o anonymný dobíjací predplatený systém bez uvedenia konkrétneho užívateľa. Bankové účty, na ktoré predmetné podvodné platby odchádzajú, sú vo väčšine prípadov tiež mimo územia SR," upozorňuje polícia.Ďalší spôsob spáchania podvodu spočíva v tom, že poškodené osoby obdržia SMS, v ktorej je uvedené, že im bude doručená zásielka zo Slovenskej pošty. Podľa správy im zásielka príde až po uhradení poplatku cez priložený internetový odkaz. „Keď poškodené osoby vyplnia všetky údaje týkajúce sa ich platobnej karty, opäť prichádza k podvodným bankovým prevodom,“ uzavrela polícia.
Viac k témam: platobná karta, podvod
Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci by si mali pri inzerátoch dávať pozor, polícia varuje pred zneužitím údajov z platobnej karty © SITA Všetky práva vyhradené.