Ako v tlačovej správe informovala tlačová atašé EP na Slovensku Ivana Janíková, poslanci premenovali Digitálne zelené osvedčenie na Osvedčenie EÚ pre COVID-19 a zdôraznili, že nové nariadenie by malo byť účinné najviac dvanásť mesiacov.
Nebude to cestovný doklad
Osvedčenie v papierovej alebo digitálnej forme by malo obsahovať informáciu o zaočkovaní cestujúceho proti ochoreniu COVID-19, prípadne o negatívnom výsledku testu na dané ochorenie alebo o prekonaní nového koronavírusu. Poslanci však zdôrazňujú, že to nebude cestovný doklad a nebude ani podmienkou uplatnenia práva na voľný pohyb v rámci EÚ.Parlament schválil svoj mandát na rokovania s Radou EÚ o konečnom znení nariadenia o osvedčeniach pre občanov Únie pomerom hlasov 540 za, 119 proti a 31 sa zdržalo hlasovania. Mandát na rokovania o návrhu nariadenia o osvedčeniach pre občanov krajín spoza hraníc Únie schválili poslanci pomerom hlasov 540 za, 80 proti a 70 sa zdržalo.
Začať sa môžu rokovania
Poslanci o oboch návrhoch hlasovali v stredu a výsledky hlasovania zverejnili vo štvrtok ráno. Následne sa môžu začať rokovania vyjednávačov EP a Rady. Cieľom zákonodarcov je pritom dosiahnuť dohodu na konečnom znení nových predpisov pred začiatkom letnej turistickej sezóny.Na držiteľov osvedčení EÚ pre COVID-19 by sa podľa poslancov nemali vzťahovať ďalšie cestovné obmedzenia, napríklad karanténa, samoizolácia alebo testovanie. Parlament tiež v snahe zabrániť diskriminácii cestovateľov na základe ich finančných možností alebo toho, či už sú zaočkovaní, presadzuje, aby členské štáty zabezpečili univerzálne, prístupné, včasné a bezplatné testovanie na nový koronavírus.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: