5.5.2021 (Webnoviny.sk) -
aktualizované 5. mája, 15:09
Ministerstvo hospodárstva SR pokračuje v znižovaní byrokracie a nákladov podnikateľov. Vláda totiž v stredu schválila s pripomienkou aktualizáciu Jednotnej metodiky na posudzovanie vybraných vplyvov, ktorá je v prvej fáze primárne zameraná na zavedenie princípov „one in - one out“ a „one in - two out“.
Ich podstatou je, že predkladatelia regulácií musia pri zvýšení regulačnej záťaže vo svojej oblasti navrhnúť aj jej zníženie či už v rovnakej, alebo v dvojnásobnej výške. Programové vyhlásenie pritom hovorí o zavedení princípu „one in - one out“ od roku 2021 a princípu „one in - two out“ od roku 2022.
Zmeny sa dotknú rôznych poplatkov
Ako po rokovaní kabinetu priblížil štátny tajomník rezortu hospodárstva Ján Oravec, o materiáli rokovali už po štvrtýkrát a až teraz úspešne. „Ja to považujem za malý krok k veľkému zlepšeniu podnikateľského prostredia v budúcnosti," zhodnotil.Spolu s tzv. Kilečkami ide o dva hlavné piliery snahy o zlepšenie života podnikateľov. Zmeny sa dotknú napríklad rôznych poplatkov, s výnimkou poplatkov za životné prostredie. Ak teda po novom nejaké ministerstvo zvýši administratívny poplatok o 50 eur, bude to isté ministerstvo musieť iný poplatok znížiť o 50 eur a od roku 2022 o 100 eur.
Ako objasňuje rezort, problém regulačného zaťaženia trápi väčšinu rozvinutých ekonomík. Prejavuje sa v podobe nárastu počtu výkazov, hlásení, ako aj rôznych obmedzení, sprísnení či zvyšovaní poplatkov, daní, odvodov a podobne.
Povinná kvantifikácia vplyvov
Výsledkom je, že sa zhoršuje pomer medzi tým, koľko času, energie a finančných prostriedkov vynakladajú podnikatelia na plnenie povinností voči štátu a koľko na zvyšovanie spokojnosti svojich zákazníkov a rozvoj svojho podnikania."Nárast regulačnej záťaže sa prejavuje zvýšením nákladov podnikov, poklesom ich produktivity a konkurencieschopnosti," konštatuje ministerstvo.
Najväčšie úspechy s riešením tohto problému pritom zaznamenali krajiny, ktoré sa rozhodli pre systémový prístup vo forme povinnej kvantifikácie vplyvov a následného cieleného znižovania regulačného zaťaženia voči ministerstvám a iným predkladateľom regulácií.
Medzi takéto systémové riešenia patria okrem iného práve princípy „one in - one out“, „one in - two out“, či „one in - three out“.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: