
Čínska vesmírna agentúra zatiaľ neinformovala, či hlavný stupeň rakety Dlhý pochod 5B ovládajú alebo bude klesať nekontrolovane. Foto: Archívne, SITA/AP
Čína podľa Wanga venuje návratu horného stupňa rakety do atmosféry Zeme veľkú pozornosť. „Pokiaľ tomu rozumiem, tento typ rakety má špeciálny technický dizajn a obrovská väčšina zariadení zhorí a rozpadne sa počas návratu, takže je veľmi nízka pravdepodobnosť, že by mohla spôsobiť škody leteckým aktivitám alebo na zemi," vyjadril sa počas pravidelného tlačového brífingu.
Miesto dopadu nie je známe
Veľká časť rakety, ktorá na obežnú dráhu vyniesla hlavný modul čínskej vesmírnej stanice, by sa mala vrátiť na Zem najskôr v sobotu, pričom miesto jej dopadu zatiaľ nie je známe.Použité rakety sa zvyčajne vrátia do atmosféry krátko po štarte, najčastejšie nad vodou, a nezostávajú na orbite. Čínska vesmírna agentúra zatiaľ neinformovala, či hlavný stupeň rakety Dlhý pochod 5B ovládajú alebo bude klesať nekontrolovane. Vlani v máji pritom iná čínska raketa nekontrolovane dopadla do Atlantického oceána pri Západnej Afrike.
Trosky zrejme skončia v Tichom oceáne
Americké ministerstvo obrany očakáva, že raketa dopadne na Zem v sobotu. Kde to však bude, zatiaľ nie je možné presne určiť. Nezisková organizácia Aerospace Corp. očakáva, že trosky dopadnú do Tichého oceána, blízko rovníka.Raketa Čchang-čeng 5B (Dlhý pochod 5B) vyniesla 29. apríla na obežnú dráhu Zeme hlavný modul Tchien-che (v preklade Nebeská harmónia) prvej čínskej stálej vesmírnej stanice. Let bol prvým z 11 misií potrebných na dokončenie, zásobovanie a obsadenie stanice do konca budúceho roka.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: