
Foto: ilustračné, Getty images
aktualizované 8. mája 2021, 10:07
Pri výročí konca 2. svetovej vojny v Európe 8. mája 1945 si nepripomíname len ľudí, ktorí oslobodzovali územie Slovenska, ale aj tých, ktorí zo Slovenska pochádzali a pomáhali poraziť nacistov a ich spojencov po celom svete.
Pri príležitosti 76. výročia ukončenia 2. svetovej vojny v Európe to pre agentúru SITA uviedla historička z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied Marína Zavacká. Slováci podľa nej bojovali na strane víťazov na všetkých frontoch.
Do boja prispeli aj vysťahovalecké komunity
„Od septembra roku 1939 sa v Poľsku zapojila do obranných bojov légia Čechov a Slovákov vytvorená z krajanov a emigrantov vo Varšave. Rodáci zo Slovenska stáli tiež proti nacistom postupujúcim na Paríž, s britskou armádou bránili severoafrický Tobruk obliehaný nemeckými a talianskymi vojskami, zapojili sa do bojov v Sovietskom zväze, na plážach Normandie aj v Pacifiku," povedala Zavacká.Do boja proti mocnostiam Osi podľa historičky výrazne prispeli aj vysťahovalecké komunity v zámorí.
„Podľa povojnových údajov z prostredia krajanských organizácií, ktoré publikoval diplomat Vojtech E. Andic, slúžilo počas vojny v americkej armáde viac ako 50-tisíc amerických Slovákov," uviedla Zavacká. Zároveň upozornila, že krajanské komunity v USA sa podieľali aj na ďalších aktivitách odboja.
„Medzi tamojšími krajanmi sa napríklad vyzbieralo vyše 40 miliónov dolárov na vojnové úpisy. Z nich sa financovali lietadlá, lode a nemocnice, ktoré mohli krajania sami pomenovať. Zo zbierok vzišli napríklad bombardéry „Slovaks in Wisconsin“ či „Scranton Anthracite American Slovaks", tisícposteľová vojenská nemocnica „National Slovak Society Hospital“ a do Európy prevážala vojenský materiál loď Milan R. Stefanik“," vysvetlila historička.
Od samého začiatku proti nacizmu
Zavacká zároveň pripomenula, že z hľadiska medzinárodného práva trvala existencia Československa neprerušene od roku 1918 do roku 1992, a teda dnešná Slovenská republika je dedičkou štátu, ktorý mal počas vojny vládu v Londýne a bol vo vojne proti nacizmu od samého začiatku.„Pri príležitosti výročia víťazstva nad nacistickou Treťou ríšou a jej vtedajšími spojencami je preto dôležité si tieto skutočnosti pripomínať," dodala.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: