Strana tiež vyzýva k vytvoreniu poradného orgánu, ktorý by poskytol kvalifikované posúdenie týchto príčin. Stanovisko SaS zaslal hovorca strany Ondrej Šprlák.
„Pravdepodobne pretrhnutie hrádze zosilnilo povodňovú vlnu v Rudne nad Hronom, ktorá mala za následok ľudský život a nespočetné materiálne škody. Je namieste sa preto zaujímať o bezpečnosť týchto hrádzí, ktoré boli vybudované v rámci Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR. Navyše, desiatky špičkových slovenských vedcov viackrát upozorňovali na to, že existuje vysoké riziko, že vodozádržné opatrenia v projekte boli postavené nekvalifikovane a v rozpore s predpismi. Bezpečnosť obyvateľov mnohých obcí na Slovensku tak môže byť ohrozená,“ upozornil poslanec Národnej rady SR za SaS Radovan Kazda.
Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová doplnila, že je potrebné vyvrátiť akékoľvek podozrenia, že aj ďalšie projekty z tohto programu boli na Slovensku vykonané neodborne a v rozpore s predpismi.
„Taktiež sa musíme zamerať aj na veľké hrádze a vodné stavby, ktoré sú v majetku štátu a sú v havarijnom stave. Je lepšie byť obozretní a pripravení, ako situáciu podceniť,“ dodala Zemanová.
Zdroj: Webnoviny.sk - Po Rudne nad Hronom môžu byť ohrozené aj ďalšie obce, SaS vyzýva na prešetrenie príčin ničivej povodne © SITA Všetky práva vyhradené.