Výcvik absolvujú nováčikovia aj ženy
Čína vypustila na obežnú dráhu Zeme hlavný modul jej prvej stálej vesmírnej stanice presne pred mesiacom - 29. apríla. Čínska vesmírna stanica, ktorá je navrhnutá na minimálne desaťročnú prevádzku, by mala v čase dokončenia vážiť zhruba 66 ton. To je výrazne menej ako Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorá by po dokončení mala vážiť okolo 450 ton.V súčasnosti absolvuje výcvik na pobyt na stanici 12 astronautov, vrátane veteránov z predošlých vesmírnych letov, nováčikov i žien. Prvá misia s posádkou Šen-čou-12 by mala vzlietnuť do júna.
Ambiciózny vesmírny program
Očakáva sa, že s Čínou na experimentoch na vesmírnej stanici budú spolupracovať európske štáty aj Organizácia Spojených národov (OSN). Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) musí pre nadviazanie kontaktu s čínskym vesmírnym programom dostať povolenie od Kongresu Spojených štátov, ten sa však v tejto súvislosti zdráha.Čína má ambiciózny vesmírny program. V roku 2003 vyslala na obežnú dráhu prvého astronauta a neskôr tam poslala aj vesmírnu stanicu. V roku 2019 sa stala prvou krajinou, ktorá pristála s roverom na odvrátenej strane Mesiaca a minulý rok odtiaľ priviezla prvé vzorky od 70. rokov minulého storočia. Vlani zase úspešne poslala ďalší rover na Mars.
Viac k témam: Čínska vesmírna stanica Tchien-che, ISS Medzinárodná vesmírna stanica, vesmírna misia
Zdroj: Webnoviny.sk - Čína vyslala k novej vesmírnej stanici raketu Tchien-čou-2, na palube vezie palivo aj ďalšie zásoby © SITA Všetky práva vyhradené.