Správa Suezského prieplavu najprv požadovala kompenzácia vo výške 916 miliónov dolárov, neskôr túto požiadavku znížila na 550 miliónov.
Suma by mala pokryť náklady na záchrannú operáciu, financie za zastavenú dopravu v prieplave a tiež straty na poplatkoch za prechod kanálom počas týždňa, keď ho blokovala Ever Given.
Príliš vysoká kompenzácia
Japonský majiteľ plavidla, spoločnosť Shoei Kisen Kaisha Ltd., a poisťovne uviedli, že požadovaná výška kompenzácie je stále príliš vysoká. Predtým ponúkli odškodné 150 miliónov dolárov, čo však správa prieplavu odmietla.Keďže súd v Ismailii odročil pojednávanie až na 20. júna, obe strany ešte majú pomerne dostatok času na mimosúdne vyriešenie sporu.
Blokáda prieplavu
Štyristo metrov dlhá a 200-tisíc ton ťažká loď sa 23. marca vzpriečila v prieplave a zasekla sa na brehu. Jej uvoľnenie okrem iného zahŕňalo flotilu silných remorkérov a bagrovacích plavidiel, ktoré odbagrovali 30-tisíc kubických metrov bahna a piesku.Cez Suezský prieplav prechádza zhruba 12 % svetového obchodu. Podľa dát časopisu Lloyd's List, ktorý sa venuje nákladnej preprave, blokáda prieplavu denne bránila preprave tovaru v hodnote viac ako 9 miliárd dolárov.
(1 EUR = 1,2142 USD)
Viac k témam: kompenzácia, loď Ever Given, námorná záchranná služba, súdne konanie, Suezsky prieplav
Zdroj: Webnoviny.sk - Konanie v prípade blokády Suezskeho prieplavu nákladnou loďou súd odročil © SITA Všetky práva vyhradené.