30.1.2020 (Webnoviny.sk) - Krajín, v ktorých zúri vojna, je dnes najviac za posledných 30 rokov. Vojnové konflikty trvajú dlhšie, trpí a zomiera viac detí. V roku 2018 OSN potvrdilo viac ako 24 000 vážnych porušení detských práv. Toto číslo sa od roku 2010 viac ako strojnásobilo.
V roku 2018 bolo zabitých alebo zmrzačených viac ako 12 000 detí. Nálety, míny, ostreľovanie, bombardovanie - sú vo vojnových konfliktoch na dennom poriadku. Deti platia tú najvyššiu daň.
6 najväčších zločinov páchaných na deťoch vo vojnových konfliktoch:
Zabíjanie a mrzačenie detí
Verbovanie detí do ozbrojených skupín
Sexuálne zneužívanie
Útoky na školy a nemocnice
Únosy detí
Upieranie humanitárnej pomoci deťom
Smutný rodinný portrét z Afganistanu. 7 súrodencov, z
ktorých každý prišiel o minimálne jednu končatinu počas
explózie nevybuchnutej munície v ich dedine. Deti videli
zomrieť mamičku aj sestru. Takých rodín sú, žiaľ, tisíce.
Ich utrpenie je hrozivým dôsledkom vojen, ktorých je na
svete najviac za posledných 30 rokov.Smutný rodinný portrét z Afganistanu. 7 súrodencov, z
ktorých každý prišiel o minimálne jednu končatinu počas
explózie nevybuchnutej munície v ich dedine. Deti videli
zomrieť mamičku aj sestru. Takých rodín sú, žiaľ, tisíce.
Ich utrpenie je hrozivým dôsledkom vojen, ktorých je na
svete najviac za posledných 30 rokov.Foto: Andrew Quilty (3452)
UNICEF vyzýva všetky strany konfliktov k dodržiavaniu medzinárodného práva a okamžitému ukončeniu násilia páchaného na deťoch, útokov na civilné infraštruktúry, školy a nemocnice.
UNICEF
UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už viac ako 70 rokov. Pracuje vo viac ako 190 krajinách a teritóriách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracuje deň čo deň, aby pomohla prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňuje ich práva, zabezpečuje pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál.
Slováci sú jedným z tých šťastných národov, na území ktorých neprebieha žiadny vojnový konflikt. Prostredníctvom nášho vlajkového programu SVETOVÝ RODIČ UNICEF https://www.unicef.sk/chcem-pomoct/ môžu mesačne malou sumou prispievať na pomoc deťom, ktoré sa narodili v krajinách s prebiehajúcimi vojnovými konfliktami alebo boli postihnuté živelnou pohromou. Myšlienku pomoci pomáhajú Slovenskej nadácii pre UNICEF šíriť aj školy, ktoré sú zapojené do programu ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM, zbierky MODRÝ GOMBÍK a naši JUNIOR AMBASÁDORI UNICEF.
UNICEF síce patrí medzi organizácie OSN, má však špecifické postavenie - je jediným fondom OSN, ktorý nie je financovaný zo strany OSN, ani nemá pridelenú pevnú rozpočtovú položku zo štátneho rozpočtu. Naša pomoc deťom v núdzi je úplne závislá od dobrovoľných príspevkov jednotlivcov, spoločností a ďalších donorov. V roku 1965 získal Detský fond UNICEF Nobelovu cenu mieru za milióny zachránených detských životov a za propagáciu bratstva medzi národmi.
Inzercia
Zdroj: Webnoviny.sk - Rok 2019 uzatvoril tzv. „dekádu smrti“ detí, ktoré žijú vo vojnových konfliktoch. Zbaví sa nová dekáda tohto desivého prívlastku? © SITA Všetky práva vyhradené.
Foto k článku nájdete na nasledujúcej strane: