25.6.2021 (Webnoviny.sk) -
aktualizované 25. júna 14:05
Ministerstvo obrany SR nepreukázalo opodstatnenosť nákupu všetkých 14 stíhacích lietadiel F-16 C/D Block 70. Zhodnotil to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) s tým, že najdrahší obranný kontrakt od vzniku SR nebol ani schvaľovaný v parlamente, na rozdiel napríklad od Bulharska.
Kontrolu nákupu začala NKÚ na podnet Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ten sa viac ako dva roky zaoberal preskúmaním konania Ministerstvo obrany SR súvisiacim s procesmi verejného obstarávania pri nákupe lietadiel F-16. Počas zisťovania úrad udelil rezortu obrany celkom päť poriadkových pokút za nedoručenie kompletnej dokumentácie.
Postupovali netransparentne
ÚVO vo svojom rozhodnutí okrem iného konštatoval, že MO SR postupovalo mimoriadne netransparentne. Hlavným záverom však bolo, že zo strany MO SR nezistil porušenie zákona o verejnom obstarávaní, ktoré malo alebo mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania.Podľa NKÚ vybraná možnosť obmeny taktického letectva nemusela byť najefektívnejším riešením, keďže nebola posúdená hodnota za peniaze pri iných možnostiach.
„Niektoré z možností ochrany vzdušného priestoru SR neboli preskúmané úplne alebo vôbec, napríklad ochrana vzdušného priestoru prostredníctvom NATINAMDS alebo obstaranie modernejších lietadiel,“ uviedol v komentári NKÚ.
Nepreukázali nižšie náklady
Ako pokračoval, ochrana vzdušného priestoru prostredníctvom systému integrovanej protivzdušnej a protiraketovej obrany NATO (NATINAMDS) je nákladovo výrazne najlacnejšia a znamenala by stratu spôsobilosti nadzvukového letectva Ozbrojených síl SR.„Na základe informácií dostupných pred obstaraním F-16 v SR sa javí, že obstaranie lietadiel 4. generácie v porovnaní s lietadlami 5. generácie z pohľadu hodnoty za peniaze nemuselo byť najefektívnejším riešením,“ skonštatoval ďalej NKÚ. Ministerstvo obrany tiež podľa NKÚ nepreukázalo nižšie prevádzkové náklady lietadiel F-16 oproti JAS-39 Gripen.
Kontrolóri z NKÚ sa zamerali aj na nákup stíhacích lietadiel v iných krajinách Európskej únie a NATO. Zaoberali sa pritom Nórskom, Švajčiarskom, Rumunskom, Dánskom, Chorvátskom, Slovenskom, Belgickom a Bulharskom.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: