Je výnimočné, ak je v tomto zozname, ktorý zahŕňa aj Pakistan, Zimbabwe či Sýriu, uvedená aj krajina Európskej únie. Rozhodnutie skupiny sídliacej v Paríži vyvolalo obavy, že by mohlo potenciálne poškodiť hospodárstvu stredomorského štátu.
Množstvo problémov
„Malta prešla v roku 2019 vzájomným hodnotením. Záverečná správa načrtla veľké množstvo závažných problémov týkajúcich sa rizík v krajine,“ vyjadril sa predseda FATF Marcus Pleyer s tým, že hoci krajina zaznamenala aj dobré pokroky, „vážne problémy zostávajú“.Maltská finančná spravodajská jednotka musí podporovať orgány činné v trestnom konaní „pri stíhaní kriminálnych prípadov súvisiacich s daňami a súvisiacim praním špinavých peňazí,“ dodal.
Nezaslúži si zvýšené sledovanie
Maltská vláda vo vyhlásení reagovala, že si krajina nezaslúži zvýšené sledovanie, vzhľadom na to, že za ostatné dva roky začala program reforiem. Tie podľa nej viedli „k skutočnému pokroku v schopnosti Malty účinne predchádzať, odhaľovať a bojovať proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu“.Ako dodala, stále je a bude „plne odhodlaná spolupracovať s FATF a ďalšími medzinárodnými partnermi s cieľom zabezpečiť vyriešenie čiastočne riešených odporúčaných opatrení v čo najkratších časových rámcoch“.
Viac k témam: pranie špinavých peňazí
Zdroj: Webnoviny.sk - Organizácia pre dohľad nad praním špinavých peňazí pridala Maltu na zoznam zvýšeného monitorovania © SITA Všetky práva vyhradené.