Koncesionárske poplatky
Spotrebitelia sa v roku 2020 na poradne často obracali aj s podnetmi, ktoré sa týkali zamietnutých reklamácií obuvi, elektroniky, odevov, nábytku, ale aj motorových vozidiel.
Opakovanie sa vyskytovali podnety zdravotne hendikepovaných spotrebiteľov, ktorí sa sťažovali na spôsob vymáhania koncesionárskych poplatkov zo strany verejnoprávnej televízie aj po viac ako desiatich rokoch. Stalo sa tak napriek tomu, že boli zo zákona od týchto platieb oslobodení.
„Vo viacerých prípadoch sa nám podarilo v prospech spotrebiteľov zachrániť aj viac ako 500 eur, aj z dôvodu, že takzvané pohľadávky boli dávno premlčané,“ dodal predseda S.O.S.
Výhodnejšie ponuky energií
Spotrebitelia uplatňovali svoje práva v zastúpení S.O.S. aj u dodávateľov energií, s ktorými formou podomového predaja uzatvárali medzi dverami zmluvy o dodávke elektriny a plynu. Následne ich podľa Čakovskej oslovili pôvodní dodávatelia.Sľúbili im výhodnejšiu ponuku, ak ostanú u nich, a tým udelili plnú moc na opätovný prechod späť. Spotrebitelia však boli sankcionovaní formou deaktivačného poplatku pre porušenie podmienok zmluvy s novým dodávateľom.
„Výhodná v úvodzovkách mala byť aj takzvaná karta výhod, ktorú ponúkali dodávatelia energií. Spotrebitelia však nevedeli, že za ňu mesačne platia takzvaný nájom vo výške nie ojedinele aj 1,5 eur, čo pri dĺžke trvania zmluvného vzťahu 24 mesiacov je spolu navyše až 36 eur," vysvetlila ďalej projektová manažérka.
Ako subjekt alternatívneho riešenia spotrebiteľských sporov zaznamenalo združenie aj 22 návrhov na alternatívne riešenie sporov medzi predávajúcimi a poskytovateľmi služieb na jednej strane a spotrebiteľmi, kupujúcimi a objednávateľmi na strane druhej. Počet návrhov oproti predchádzajúcemu roku tak stúpol o osem.
Zdroj: Webnoviny.sk - Najviac sťažností zo strany spotrebiteľov sa vlani týkalo zakúpených, no nezrealizovaných zájazdov © SITA Všetky práva vyhradené.