Bývalý šéf iránskej justície, známy nedôverou k Západu, preberá post v čase napätých vzťahov.
Irán čelí ekonomickej kríze
Rokovania o záchrane dohody o jadrovom programe z roku 2015 sa zastavili, Washington stále udržuje ochromujúce sankcie a stupňuje sa i regionálne napätie.„Sankcie musia byť zrušené. Podporíme akýkoľvek diplomatický plán, ktorý bude podporovať tento cieľ,“ povedal Raísí počas svojho polhodinového inauguračného príhovoru.
Irán zápasí s hyperinfláciou, klesajúcimi príjmami, výpadkami dodávok energií i nedostatkom vody, ktorý vyvolal protesty.
Krajina, ktorá nesmie v zahraničí predávať svoju ropu, čelí ekonomickej kríze aj kolapsu meny, ktoré najviac zasiahli obyčajných ľudí.
Najnižšia volebná účasť
Raísí sa bez predstavenia konkrétnych plánov zaviazal, že vyrieši zhoršujúcu sa ekonomickú krízu, vylepší stav meny a „posilní chudobných ľudí“.Šesťdesiatročný Raísí je konzervatívny klerik, ktorý je považovaný za chránenca najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chámeneího.
Je pritom prvým iránskym prezidentom v úrade, na ktorého sa ešte pred nástupom do funkcie vzťahovali americké sankcie pre jeho podiel na masových popravách politických väzňov v roku 1988 a tiež pôsobenie na čele medzinárodne kritizovanej iránskej justície.
Raísí podľa očakávania zvíťazil vo voľbách, ktoré zaznamenali najnižšiu volebnú účasť v histórii krajiny.
Viac k témam: iránsky prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Konzervatívny klerik Ebráhím Raísí zložil prísahu a ujal sa funkcie prezidenta Iránu © SITA Všetky práva vyhradené.