Každý Slovák tak vlani vypil v priemere 69,4 litra, čo bolo o 7 pollitrov piva menej ako rok predtým. Minulý rok sme pritom za pol litra svetlej čapovanej „desiatky“ zaplatili v priemere 1,3 eura. Pred desiatimi rokmi to bolo len 0,9 eura. Cena fľaškového 10 aj 12-stupňového piva však zostala približne rovnaká.
Najnižšia spotreba piva
„Najnižšiu spotrebu zlatistého nápoja na obyvateľa dosiahlo Slovensko v roku 2016, kedy každý občan SR bez rozdielu veku skonzumoval v priemere približne 68 litov piva. Minuloročná spotreba bola tak tretia najnižšia v novodobých dejinách, teda od roku 1990,“ uviedol riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR Róbert Vlačuha.Napriek klesajúcej spotrebe však výroba piva na Slovensku počas minulého roka medziročne vzrástla. V porovnaní s rokom 2019 sa zvýšila celková produkcia alkoholického piva o 24,4 % a nealkoholického piva o 15,8 %.
Pivovary na Slovensku
Pivovary na Slovensku vlani vyrobili a predali vyše 203 miliónov litrov alkoholického piva, produkcia vrátane výroby na sklad a ďalšieho spracovania bola ešte o 17 % vyššia.Súčasne producenti piva vyrobili a predali aj 9 miliónov litrov nealkoholického piva. Časť domácej spotreby ale pokrýva aj dovoz.
Na Slovensko sa uplynulý rok priviezlo spolu 176 miliónov litrov alkoholického a 12,3 milióna litrov nealkoholického piva. Najčastejšie sa dováža pivo vyrobené v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, Slovinsku a v Nemecku.
Viac k témam: Koronavírus, remeselné pivo, slovenské pivo, spotreba alkoholu
Zdroj: Webnoviny.sk - Spotreba piva na Slovensku klesá, za tridsať rokov sa prepadla o štvrtinu © SITA Všetky práva vyhradené.