Podmienky boli devastačné
Asociácia zhodnotila, že pred pandémiou veľká časť nezriaďovanej kultúry, hlavne časť „živá kultúra“ fungovala na báze tzv. „šedej – keš“ ekonomiky.
Zdôvodnila to tým, že podmienky vytvorené predchádzajúcimi vládami boli v rámci fungovania nezriaďovanej kultúry devastačné, ak by sa mali dodržiavať na 100 percent.
Ide napríklad o zaťaženia DPH, vysoké poplatky Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) či daňové a odvodové zaťaženie.
Preto podľa nej prichádzalo k „optimalizácii“ a následne ku skresleniu celkového ekonomického obrazu kultúrno-kreatívneho priemyslu a jeho prínosu do štátneho rozpočtu.
Konflikt v komunite pretrváva
„Faktom taktiež je, že v rámci nezriaďovanej kultúry fungovali a stále fungujú tzv. ‚nezávislé‘ zoskupenia, ktoré sa deklarujú ako nezávislé od štátu, ale drvivú časť príjmov majú z fondov zriadených a financovaných štátom, ako sú Fond na podporu umenia, Hudobný fond, Audiovizuálny fond,“ ozrejmila.Ako ďalej doplnila, do „zabehnutých schém“ sa pod tlakom situácie snažila dostať aj časť nezriaďovanej kultúry, ktorá podporu dovtedy nepotrebovala alebo nemala záujem o ňu požiadať.
Tá následne začala kritizovať prideľovanie dotácií. Asociácia konštatovala, že tak vznikol a stále trvá vnútorný konflikt v komunite.
Zdroj: Webnoviny.sk - Pre kultúru sa počas pandémie vybojovalo najviac peňazí, hodnotí Asociácia hudobných klubov © SITA Všetky práva vyhradené.