Na letisku pomáhajú vojaci
Šéf rezortu obrany ďalej informoval, že britská vláda cez víkend do Kábulu vyslala viac ako 600 vojakov, aby pomohli udržiavať bezpečnosť na letisku a „efektívne vybavovať, riadiť a sprevádzať ľudí na naše lety, aby sa dostali z Afganistanu“.
Za jedno z „najväčších sklamaní“ Wallace označil to, že vzhľadom na rýchlosť kolapsu afganskej vlády sa musel skrátiť harmonogram odsunu afganských a britských občanov, ktorý bol naplánovaný na obdobie do 31. augusta.
Evakuujú Austrália aj Švédsko
Svojich občanov z Afganistanu sťahujú aj ďalšie krajiny. Austrália informovala, že pracuje na repatriácii viac ako 130 Austrálčanov a ich rodín z Afganistanu a evakuácii nezverejneného počtu utečencov.Švédsko referovalo, že 19 zamestnancov ambasády presúva z Kábulu do katarskej Dauhy, a Dánsko zasa poznamenalo, že väčšina pracovníkov dánskeho veľvyslanectvo sa už nachádza mimo územia Afganistanu.
Mimoriadna videokonferencia
Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie (EÚ) sa v utorok stretnú na núdzových rokovaniach, aby prediskutovali krízu v Afganistane po tom, ako afganský prezident ušiel z krajiny a militantné hnutie Taliban cez víkend získalo kontrolu nad hlavným mestom Kábul.Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell v pondelok na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter oznámil, že sa rozhodol zvolať mimoriadnu videokonferenciu, aby ministri mohli uskutočniť „prvé vyhodnotenie“ tohto vývoja.
Borrell uviedol, že „Afganistan stojí na križovatke. V hre je bezpečnosť a blaho jeho občanov a tiež medzinárodná bezpečnosť“. Európske krajiny prekvapila rýchlosť prevzatia moci v Afganistane a v týchto dňoch evakuujú svoje ambasády a odchádzajú z krajiny.
Európska únia má v Kábule malú diplomatickú misiu, ale je jedným z najväčších poskytovateľov pomoci Afganistanu.
Viac k témam: diplomati, evakuácia, útek prezidenta
Zdroj: Webnoviny.sk - Organizácia Lekári bez hraníc zostáva v Afganistane, Moskva evakuuje časť ambasády v Kábule © SITA Všetky práva vyhradené.