V nedeľu 29. augusta uplynie 40 rokov, odkedy vyrobila celulózka vo vtedajšom Celulózovo – papierenskom kombináte v Ružomberku prvú nebielenú ihličnatú sulfátovú celulózu. Spustenie bolo pre závod dôležitým míľnikom, ktorý zásadným spôsobom zmenil ďalší vývoj výroby buničina a papiera v Ružomberku. Papierne sa tým zaradili medzi špičku priemyselných podnikov na Slovensku. Hoci už odvtedy celulózka prešla niekoľkými ďalšími prestavbami, všetky investície preukázali, že pôvodné podklady a umiestnenie boli vhodne riešené a spĺňajú náročné požiadavky pre trvalo udržateľný rozvoj závodu až dodnes.
Významné výročie si pripomenuli aj bývalí zamestnanci celulózky, ktorých vedenie Mondi SCP pozvalo na stretnutie, kde si spoločne zaspomínali na výstavbu, či začiatky výroby prvej celulózy.
Je to zásluha tisícov ľudí
"Chcem sa poďakovať všetkým zamestnancom, ľuďom, ktorí venovali celý svoj profesijný život fabrike. Ďakujem im za ich usilovnú prácu. Veľmi ma teší, že sme sa tu s niektorými po takej dlhej dobe zišli. Dúfam, že korona ustúpi a budeme sa môcť stretávať častejšie. Je veľmi dobre, že investované peniaze závod zveľadili a posunuli k svetovej špičke. Dnes vidíme, že za chvíľu budeme vyrábať milión ton papiera a 660 tisíc ton celulózy, čo je obdivuhodné," povedal spolumajiteľ fabriky Milan Fiľo.Pozvanie prijalo takmer sto bývalých zamestnancov, ktorí navštívili závod.
Bol medzi nimi aj Vladimír Krajči starší, otec súčasného technického riaditeľa. Celulózke venoval 40 rokov života. "Som druhá generácia Krajčiovcov, ktorí pracovali pre papierne. Otec odrobil 44 rokov, mama pätnásť. Človek musí mať rád robotu. Syn tu začal ako študent priemyslovky na brigády. A už tu brigáduje ako študent aj môj vnuk."
Technický riaditeľ Vladimír Krajčí mladší opísal svoje pôsobenie v závode. "Nebola to nuda, stálo to za to. Moji rodičia ma naučili prístupu k práci, bol som nútený učiť sa aj veci za pochodu. Fabrika napreduje, má moderné technológie a perspektívnu budúcnosť."
Šancu dostali mladí
Slovo dostali aj bývalí vrcholoví predstavitelia papierní. Oldřich Kettner fabriku staval, pomáhal s jej rozbehom. "Som hrdý na to, že som v SCP pracoval. Prešiel som veľa iných zamestnaní, ale stále sa cítim byť členom SCP. Som pyšný na to, kde je fabrika dnes."Bývalý riaditeľ SCP Stanislav Bašňák, opísal sedemdesiate roky, kedy vznikla myšlienky výstavby nového závodu. "Ľuďom, ktorí sa začali zaoberať výstavbou novej fabriky, patrí veľká vďaka. Dokázali sme to a netrvalo to dlho. Bez hanby a hrdo môžeme povedať, že sme nabehli do výroby dobre. Bola to jedna z najdôležitejších investícií v dejinách papierenského priemyslu v Ružomberku. Táto investícia bola rozhodujúca pre mohutný rozvoj, ktorý v tomto regióne nastal. Chcem popriať vedeniu, aby urobili dobré rozhodnutia pri výbere, čo ďalej, aby sa im darilo."
Miloslav Čurilla, predseda predstavenstva Mondi SCP povedal, že s radosťou počúval slová od bývalých zamestnancov, ktorí vyjadrili veľkú vďaku a sú hrdí na dielo, ktoré začali pred štyridsiatimi rokmi. "Teší ich, že podnik prebrali mladí ľudia a využívajú potenciál tohto regiónu materiálny aj personálny."
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: