Uviedla to vo svojom vyhlásení, ktoré poskytol novinár Július Lőrincz. Pod stanovisko sa podpísal predseda sekcie Ivan Brada a medzinárodný podpredseda AEJ Tibor Macák.
Selektovanie je neprijateľné
Podľa nich je absolútne neprijateľné, aby v právnom štáte orgán verejnej moci selektoval médiá na základe viac alebo menej kritických článkov, ktoré sa týkajú konkrétnej rozhodovacej činnosti generálneho prokurátora.Nevidia dôvod v porušovaní tlačového zákona ani v prípade, ak niektoré médiá kritizujú prácu prokuratúry neodborne, či nespravodlivo.
Slovenská sekcia AEJ zdôraznila, že iba rovnoprávny prístup k všetkým médiám je jediným východiskom na verejnú diskusiu o podstatných otázkach spoločenského života.
Dodala, že účasť všetkých médií na Žilinkovej tlačovej konferencii nijakým spôsobom neohrozuje nezávislosť Generálnej prokuratúry SR.
Pozvali len vybrané médiá
„Ak by aj kritika práce prokuratúry bola politizovaná a neodborná, najlepším riešením je transparentné informovanie zo strany generálnej prokuratúry tak, aby každé médium malo rovnocennú možnosť klásť otázky v mene verejnosti, ktorú vo vzťahu k právu na slobodný prístup k informáciám média zastupujú,“ napísala.Generálna prokuratúra SR pozvala na tlačovú besedu, na ktorej generálny prokurátor Maroš Žilinka hovoril o zrušení obvinení, len vybrané médiá.
Denník N 2. septembra uviedol, že ho spolu s portálom Aktuality na tlačovku nepustili.
Generálna prokuratúra tento týždeň zrušila obvinenia voči bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému, podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, Ľubomírovi Arpášovi, Dane Arpášovej a tiež právnikovi Zoroslavovi K. Ten však zostáva vo väzbe pre inú kauzu.
Viac k témam: médiá, novinári
Zdroj: Webnoviny.sk - Asociácia európskych novinárov vyjadrila solidaritu médiám, ktoré nepustili na Žilinkovu tlačovku © SITA Všetky práva vyhradené.