"Nezabúdame," takto jednoducho a trefne hlásia v utorok asi všetky ruské športové weby vrátane oficiálnej stránky KHL či prezentácií klubov.
Chyba na strane pilotov
Nešťastie, pri ktorom bezprostredne po vzlietnutí stroja z letiska Tunošna zahynulo 43 ľudí, zapríčinil podľa oficiálnych záverov okrem iného chybný postup neskúsených pilotov. Posádkou stanovená vzletová rýchlosť bola podľa neho o 20 kilometrov za hodinu nižšia, ako by bolo potrebné pri danej hmotnosti lietadla a výkone motorov.Jeden z pilotov sa navyše pri ťahaní riadiacej páky k sebe zrejme nechtiac zaprel o brzdový pedál, čím lietadlo ešte viac spomalil. Podľa záverov vyšetrovania nehodu zapríčinili najmenej štyri faktory, a to nedostatočný výcvik pilotov, chýbajúca kontrola pripravenosti posádky na let, zlyhanie pilotov pri vykonávaní štandardných postupov pri štarte a zlá koordinácia medzi členmi posádky.
Lietadlo bolo údajne v dobrom technickom stave. Spôsobilý na let však nebol ani jeden z pilotov, keďže jednému našli v krvi stopy upokojujúceho prostriedku, kým druhému predtým diagnostikovali chorobu sprevádzanú oslabením motoriky.
Pád kúsok od letiska
Lietadlo sa zrútilo počas odletu do bieloruského Minska. Krátko po štarte bolo údajne počuť dva výbuchy, stroj sa naklonil doľava a začalo horieť. Zrútilo sa necelý kilometer od letiska. Časť z lietadla skončila na suchu a časť v rieke Volga. Podľa niektorých verzií sa pilot pokúšal núdzovo pristáť na rieke.Spomedzi 45 cestujúcich a členov posádky nehodu prežil len hokejista Alexander Galimov, ktorý však neskôr v nemocnici svojim vážnym zraneniam podľahol, a palubný inžinier Alexander Sizov. Pri tragédii vyhasli životy troch českých hráčov Jana Mareka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka, na zozname obetí boli aj ďalšie známe hokejové mená - Bielorus Ruslan Salej, Lotyš Karlis Skrastinš či Švéd Stefan Liv.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: