Svätý Otec dorazil do metropoly Šariša po rannom leteckom presune z Bratislavy do Košíc a následne na miesto konania utorkovej svätej liturgie na priestranstve pri Mestskej športovej hale už necelých desať minút pred plánovanou 10. hodinou. Pápež následne veriacich pozdravil a požehnal z papamobilu, ktorým prešiel pomedzi jednotlivé sektory.
Liturgia má pôvod v Antiochii
Od 10:30 Svätý Otec predsedá archijerejskej svätej liturgii pred Mestskou športovou halou v Prešove. Slávená je na plátne s ostatkami blahoslaveného hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča. Zároveň v oltári sú vložené aj relikvie ďalších blahoslavených gréckokatolíkov - hieromučeníka Vasiľa Hopka a rehoľného kňaza Metoda Dominika Trčku.Svätý Otec v Prešove celebruje Božskú liturgiu Jána Zlatoústeho, ktorá je najviac používanou liturgiou v gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, pri príležitosti sviatku Povýšenia svätého Kríža, ktorý pripadá práve na 14. september. Katolíci ním vyjadrujú úctu sv. Krížu, na ktorom bol umučený a zomrel Ježiš Kristus.
Ako informoval hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič, liturgia sv. Jána Zlatoústeho má svoj pôvod v Antiochii. Svätý Ján Zlatoústy ju zrevidoval v 4. storočí a postupne bola v Konštantínopole upravená do dnešnej podoby. „Slávime ju každý deň v roku okrem dní, ktoré majú trúchliaci charakter, akými sú dni Veľkého pôstu. Vtedy túto radostnú liturgiu neslávime. Desaťkrát do roka tiež namiesto nej slávime liturgiu sv. Bazila Veľkého,“ uviedol Pavlišinovič.
Liturgická farba je červená
Počas sviatku Povýšenia úctyhodného a životodarného kríža nad celým svetom, ktorý sa slávi 14. septembra, je predpísaná zdržanlivosť od mäsa. Celá liturgia je prepojená s krížom, ktorý dominuje aj liturgickému priestoru pred mestskou halou v Prešove. Liturgická farba je červená. „To, že má liturgia aj prívlastok archijerejská, znamená, že jej bude predsedať archijerej – veľkňaz, v našom prípade Svätý Otec František, hlava katolíckej cirkvi, apoštol Peter, ktorý príde povzbudiť svojich bratov a sestry vo viere,“ dodal hovorca.Zobraziť fotogalériu k článku:
Návšteva pápeža Františka na Slovensku (fotografie)
Slávnostný sprievod sa začal o 10:30. Na jeho čele niesol kríž, za ním išli diakoni s kadidelnicami, kňazi, preláti pápežského sprievodu, košickí a bratislavskí vladykovia. Po nich nasledovala asistencia, ktorá drží v rukách trikirion a dikirion – svietniky, ktorými archijerej požehnáva na štyri svetové strany, zvolávajúc Božie požehnanie.
Za nimi išiel v sprievode prešovský arcibiskup metropolita Ján a Svätý Otec František spolu so svojimi ceremoniármi. Po príchode k oltáru si ho Svätý Otec uctil bozkom a odišiel na svoje miesto – hornoje sidališče – kráľovský trón, z ktorého bude požehnávať prítomný ľud.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: