Takéto dni sa navyše v porovnaní s minulosťou vyskytujú vo viacerých častiach sveta, čo predstavuje bezprecedentné výzvy pre zdravie ľudí a spôsob života.
Nárast pripisujú spaľovaniu fosílnych palív
Počet dní nad 50 stupňov Celzia od roku 1980 v každom desaťročí vzrástol. Zatiaľ čo medzi rokmi 1980 a 2009 ich bolo v priemere 14 za rok, v období rokov 2010 a 2019 ich počet stúpol na 26 ročne. V rovnakom období sa tiež teploty na úrovni 45 stupňov Celzia a viac vyskytovali každý rok v priemere o dva týždne dlhšie.„Nárast môžeme na 100 % pripísať spaľovaniu fosílnych palív,“ konštatovala Friederike Otto, námestníčka riaditeľa Inštitútu environmentálnych zmien na Oxfordskej univerzite.
Spolu s otepľovaním celého sveta sú pravdepodobnejšie aj extrémne teploty. Veľké horúčavy však môžu byť smrtiace pre ľudí a prírodu a spôsobujú tiež problémy so stavbami, cestami a energetickými systémami.
Vo viacerých šatoch padli teplotné rekordy
Teploty na úrovni 50 stupňov Celzia sa vyskytujú prevažne na Blízkom východe a v oblasti Perzského zálivu. Po rekordných 48,8 stupňa Celzia v Taliansku a 49,6 stupňa Celzia v Kanade z tohtoročného leta, však vedci varujú, že ak ľudia neobmedzia emisie z fosílnych palív, budú sa dni s teplotami nad 50 stupňov Celzia vyskytovať aj inde.Podľa analýzy BBC sa tiež maximálne teploty v poslednej dekáde zvýšili o 0,5 stupňa Celzia v porovnaní s dlhodobým priemerom z rokov 1980 až 2009. Toto zvýšenie však nebolo na celom svete rovnomerné - východná Európa, južná Afrika a Brazília zaznamenali zvýšenie niektorých maximálnych teplôt o viac ako jeden stupeň a časti Arktídy a Blízkeho východu dokonca o viac ako dva stupne.
Vedci preto vyzývajú svetových lídrov, aby sa v novembri na klimatickom samite OSN v Glasgowe dohodli na okamžitých krokoch.
Viac k témam: extrémne horúčavy, globálne otepľovanie, vysoké teploty, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk - Extrémne horúčavy sú čoraz častejšie, počet dní s teplotami nad 50 stupňov Celzia sa zdvojnásobil © SITA Všetky práva vyhradené.