Miriam Lexmann (KDH/EPP) naznačila, že svojou návštevou chcel pápež František naznačiť, že Slovensko má svoje miesto v strede Európy.
„Bohatstvo histórie, pestrá kultúra či zmysel pre posvätno sú silnou devízou nášho národa. Keď si toto uvedomíme a budeme podľa výzvy Svätého Otca zakorenení v princípoch a zároveň otvorení dialógu, môžeme spoločne vytvárať veľké diela doma i vo svete,“ uviedla europoslankyňa. Dodala, že výzvy, ktoré pápež adresoval, nesmú ostať iba slovami.
Kritický k prejavom nacionalizmu
Europoslanec Martin Hojsík (PS/RE) označil návštevu pápeža za výnimočnú a podotkol, že sa na Slovensku zdržal omnoho dlhšie než v Maďarsku. Zdôraznil, že Svätý Otec je dlhodobo veľmi kritický k prejavom nacionalizmu a neznášanlivosti, a toto bol spôsob, akým to v symbolickej rovine jasne ukázal.„Pápež František prišiel s odkazom lásky k blížnemu a pomoci. Navštívil Rómky a Rómov, varovným prstom poukázal na našu neochotu pomáhať ľuďom v núdzi, vrátane imigrantov. Slovensko sa musí otvoriť dovnútra i navonok,“ povedal europoslanec.
Vyzdvihol aj to, že pápež podobne ako prezidentka Zuzana Čaputová upozorňuje na problém klimatickej krízy a vyzýva na ochranu planéty.
Zdôrazňoval význam solidarity
Michal Šimečka (PS/RE) upozornil, že pápež František využil svoj rešpekt a autoritu, aby zviditeľnil spoločenské témy, ktoré ovplyvňujú životy konkrétnych ľudí, no politici ich prehliadajú.„Vo svojich prejavoch zdôrazňoval význam solidarity, podpory pre vylúčené komunity, ale aj boja proti korupcii či klimatickej kríze. Vládu a celé politické spektrum to zaväzuje neponechať tieto témy na okraji záujmu a začať na nich tvrdo pracovať,“ povedal Šimečka.
Europoslanec dodal, že dúfa, že posolstvá pápeža zarezonujú u slovenských politikov a tí prestanú národ skúšaný koronakrízou traumatizovať neustálymi konfliktmi.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: