Počet prenocovaní od začiatku tohto roka dosiahol iba 48 % v porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou a pri porovnaní s minulým rokom ide o ďalší pokles prenocovaní o približne 25 %.
Ako asociácia v stredu informovala, tento pokles je dôsledkom prijatých opatrení a obmedzení, ktorým čelili ubytovacie zariadenia, ale aj ďalšie služby cestovného ruchu počas druhej vlny pandémie.
Záujem domácich turistov
„Za pozitívne však považujeme nárast záujmu domácich turistov, najmä v prvej polovici leta. Napriek skutočnosti, že rezervácií bolo na začiatku letnej sezóny málo, teší nás rastúci záujem Slovákov o trávenie dovolenky i voľného času v zariadeniach na Slovensku,“ uviedol prezident AHRS Marek Harbuľák.Ubytovatelia v obľúbených destináciách avizujú, že mnohí z domácich turistov využili aj príspevky na podporu domáceho cestovného ruchu. Tento nástroj, tzv. rekreačné poukazy, tak výrazne pomáha zachraňovať ubytovateľov a ostatné služby cestovného ruchu v tomto krízovom období.
Pokles zahraničných turistov
Napriek nárastu domácich turistov hotelieri poukázali na pokračujúci pokles zahraničných turistov, ktorí pre prijaté opatrenia na začiatku júla rušili svoje pobyty a trávili dovolenku v iných krajinách.„V období pred pandémiou tvorili výdavky zahraničných turistov na Slovensku viac ako 1,5 miliardy eur. Prinavrátiť dôveru zahraničných turistov, aby si plánovali dovolenku u nás, nebude ľahké, ale pre náš cestovný ruch a ekonomiku Slovenska to bude v ďalších rokoch nevyhnutné,“ upozornil Harbuľák.
Využitie ubytovacej kapacity na Slovensku v lete na úrovni 33 % podľa asociácie ukazuje na potrebu akútne hľadať ďalšie riešenia a nástroje na oživenie cestovného ruchu na Slovensku.
Nedostatok pracovnej sily
Po skončení letnej turistickej sezóny s nástupom tretej vlny pandémie medzi návštevníkmi i prevádzkovateľmi služieb cestovného ruchu a gastronómie rastú obavy z jej vplyvov.
Následkom toho podľa AHRS pretrváva pokles záujmu turistov, návštevníkov, organizátorov vzdelávacích, kultúrnych a športových podujatí.
„Okrem toho stále trvá nedostatok pracovnej sily a nezáujem o prácu v odvetví cestovného ruchu. Z týchto dôvodov je potrebné zaviesť aj ďalšie opatrenia na trhu práce, pri cezhraničnom pohybe osôb, ale aj pri nastavení pravidiel COVID automatu, ktoré pomôžu naštartovať cestovný ruch,“ dodal Harbuľák.
Viac k témam: cestovný ruch, COVID automat, dovolenka, gastronómia, Koronavírus, pandemické opatrenia, rekreačné poukazy, ubytovacie zariadenia
Zdroj: Webnoviny.sk - Tohtoročná sezóna bola pre hoteliérov ešte horšia ako uplynulý rok, dôvodom sú opatrenia © SITA Všetky práva vyhradené.