Hypersonické zbrane sú schopné pohybovať sa niekoľkonásobne vyššou rýchlosťou, ako je rýchlosť zvuku. Takéto zbrane vyvíjajú viaceré svetové veľmoci ako Rusko, Spojené štáty, Čína či Francúzsko.
Vývoj ešte chvíľu potrvá
Podľa severokórejskej štátnej tlačovej agentúry raketa počas svojej prvej letovej skúšky splnila kľúčové technické požiadavky vrátane stability štartu, ovládateľnosti a letových vlastností „oddelenej hypersonickej hlavice“.Kórejská republika skonštatovala, že raketa KĽDR je v ranom štádiu vývoja a uviedla, že Severná Kórea bude ešte potrebovať „značný čas“, aby bola operácieschopná.
Krajina je v zlej situácii
Prezentácia zbraní v KĽDR by mohla byť zameraná aj na posilnenie vnútroštátnej súdržnosti, keďže vodca Kim Čong-un čelí pravdepodobne najťažším chvíľam od nástupu do funkcie na konci roka 2011.KĽDR pod jeho vedením okrem ekonomickým sankcií USA čelí i pandémii koronavírusu či prírodným katastrofám, čo v kombinácii s desaťročiami zlého hospodárenia dostalo Severnú Kóreu do nezávideniahodnej situácie.
Odborníci tvrdia, že KĽDR v najbližších mesiacoch bude pravdepodobne pokračovať v testovacích aktivitách, prinajmenšom dovtedy, kým Čína nezačne tlačiť na pokoj pred zimnými olympijskými hrami v Pekingu začiatkom budúceho roka.
Viac k témam: hypersonická raketa, nadzvuková raketa, Raketové testy
Zdroj: Webnoviny.sk - KĽDR malo otestovať novú hypersonickú raketu, tlak na USA a Južnú Kóreu rastie © SITA Všetky práva vyhradené.