Systémový kolaps nehrozí
Situácia by mohla byť porovnateľná s krízou po páde Lehman Brothers v roku 2008, avšak podľa analytikov nie je vôbec rovnaká. Podobné problémy sa v čínskej ekonomike totiž podľa Pánisa objavujú pravidelne rádovo každé tri roky.
Na prvý pohľad je možné podľa Žárskej vidieť podobný prípad ako pri Lehman Brothers a trhy reagujú výpredajmi na obrovskú zadlženosť čínskeho developera. „Systémový kolaps je však napriek tomu nepravdepodobný,“ skonštatovala Žárska.
Reštrukturalizácia sa zvládne
Čína na rozdiel od USA má pod kontrolou podľa Kožíka celú ekonomiku, toky peňazí, zloženie dozorných a správnych rád veľkých podnikov, banky a médiá. Evergrande bude pre tento systém zaťažkávajúcou skúškou.„Čína sa tvári, že je na ňu pripravená a zvládne ju. Treba si otvorene povedať, že ani závratné číslo 305 miliárd, ktoré Evergrande dlhuje, nie je niečo, čo by Čína nezvládla. Reštrukturalizáciu spoločnosti ako Evergrande druhá najväčšia ekonomika sveta, ktorá je navyše centrálne riadená, zvládne,“ uviedol Kožík.
Cielené sprísnenie pravidiel
Ako dodal ekonomický analytik Tatra banky Boris Fojtík, čínska komunistická strana cielene sprísnila pravidlá pre developerské firmy, ktorých výsledkom je aj súčasná situácia.Z dát o expozícii zahraničných bánk voči čínskym nebankovým spoločnostiam však vyplýva, že európske banky by aj v prípade odpisov celých pohľadávok utrpeli straty, ktoré sú schopné absorbovať.
„Jedným z pozitív tejto situácie môže byť ochladenie čínskeho dopytu po stavebných materiáloch a zmiernenie tlaku na rast ich cien,“ uzavrel Fojtík.
Viac k témam: analytici, svetová kríza
Zdroj: Webnoviny.sk - Problémy čínskeho giganta Evergrande nesmerujú podľa analytikov k svetovej kríze, priamo neovplyvnia ani Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.