Ako v tlačovej správe informovala koordinátorka projektu Magdaléna Fábryová, organizátori začiatkom októbra zaslali pedagogický materiál s vybranými skutkami do 2 200 základných škôl a školských úradov. Príbehy budú učitelia s deťmi čítať na hodinách etickej výchovy, slovenského jazyka, náboženskej výchovy či v školskom klube.
Spoločne sa rozprávajú s deťmi o príbehoch a hodnotách, ktoré detské skutky prinášajú.
Rozhodne detská porota
„Každé dieťa má právo vybrať a oceniť jeden z príbehov v každej kategórii, čo je podľa pedagógov mimoriadne zaujímavá skúsenosť pre deti. Uvedomujú si rozdiely vo výbere príbehov, učia sa chápať rozdielnosť vo vnímaní, snažia sa navzájom o príbehoch hovoriť. Rovnako právo individuálneho hlasu dáva každému dieťaťu možnosť si uvedomiť vlastnú individuálnu hodnotu a akceptáciu zo strany ako kolektívu, tak i celej spoločnosti,“ uviedla Fábryová. Práve Detská porota rozhodne o tom, ktorých osem skutkov získa ocenenie Detský čin roka 2021. Deti, ktorých dobré skutky získajú najväčšiu podporu detskej poroty, budú ocenené na slávnostnom vyhodnotení projektu v decembri 2021.Organizátori projektu pripravili aj anketu pre verejnosť. Tá je určená predovšetkým pre dospelých, ktorí touto formou môžu prispieť na projekt a inšpirovať sa dobrými skutkami detí. „Je to tiež cesta, ako scitlivieť verejnosť k témam, ktoré projekt prináša a zároveň je to prejavenie rešpektu a akceptácie detí zo strany verejnosti. Jeden skutok za všetky kategórie, ktorý získa najväčšiu podporu verejnosti, získa ocenenie Cena ĽudiaĽuďom.sk,“ doplnila Fábryová.
Pod záštitou prezidentky
Za dobré skutky detí môžu deti aj verejnosť hlasovať v nasledovných ôsmych kategóriách: záchrana ľudského života, pomoc v rodine, pomoc rovesníkom, pomoc ľuďom, pomoc prírode, dobrý nápad, cena Sašky Fischerovej – Malý Veľký Čin a dobrý čin na nete. 21. ročník projektu prebieha pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.Komisia vybrala aj príbehy pomoci z obdobia pandémie ochorenia COVID-19. „Pandémia výrazne zasiahla aj do života detí. Školy boli zavreté niekoľko mesiacov a deti sa museli vysporiadať s online verziou vyučovania. Po dlhú dobu boli bez priamych kontaktov s mnohými členmi rodiny či kamarátmi. Mnohé z nich sa tiež nakazili koronavírusom. Napriek tomu dokázali v týchto ťažkých chvíľach pomáhať tam, kde to bolo najviac potrebné,“ vysvetlila koordinátorka projektu. Príbehy nie sú zaradené do oficiálneho oceňovania projektu a všetky získavajú Čestné uznanie Detský čin roka 2021.
Viac k témam: Detský čin roka
Zdroj: Webnoviny.sk - Komisia vybrala skutky na Detský čin roka, nominované príbehy sa dostanú do škôl © SITA Všetky práva vyhradené.