Ekonomický dopad na spoločnosť
Diagnostikované psychické ochorenia akými sú ADHD, úzkosť, autizmus, bipolárna porucha osobnosti, poruchy v správaní, depresie, poruchy v jedení, mentálna zaostalosť a schizofrénia môžu vážne poškodiť zdravie detí a mladých ľudí, ich vzdelanie, smerovanie ich životov v budúcnosti i schopnosti byť ekonomicky činnými.
A kým dopad na životy detí je nevyčísliteľný, nová analýza Londýnskej ekonomickej školy v jej správe uvádza, že výpadky príjmov do ekonomík v dôsledku psychických ochorení vedúcich k pracovnej neschopnosti alebo smrti mladých ľudí sa odhadujú vo výške takmer 390 miliárd USD ročne.
Ochranné faktory
Správa uvádza, že súbor genetických informácií, nadobudnutých skúseností a ekologických faktorov od najútlejšieho veku dieťaťa, vrátane rodičovskej starostlivosti, vzdelania, kvality vzťahov, vystavenia násiliu alebo zneužívaniu, diskriminácie, chudoby, humanitárnych kríz a núdzových situácií akou je napr. COVID-19, má vplyv na vývoj psychického zdravia dieťaťa počas celého jeho života.Ochranné faktory, akými sú láskyplní rodičia či osoby poskytujúce starostlivosť, bezpečné prostredie v škole a pozitívne vzťahy s rovesníkmi, redukujú vznik psychických ochorení. Správa však varuje, že významné prekážky, akými sú stigmy a nedostatok finančných prostriedkov, zabraňujú mnohým deťom dosiahnuť dobré psychické zdravie alebo dostať sa k pomoci, ktorú potrebujú.
Správa o situácii detí vo svete 2021 preto vyzýva vlády a partnerov verejného i súkromného sektora zaviazať sa komunikovať a propagovať dôležitosť psychického zdravia pre všetky deti, mladých ľudí a osoby poskytujúce starostlivosť, chrániť tých, čo potrebujú pomoc a starať sa o tých najzraniteľnejších, vrátane:
Bezodkladných investícií do zlepšenia psychického zdravia detí a mladých ľudí vo všetkých sektoroch, nielen v zdravotníctve, podporovať celostný prístup v prevencii psychických ochorení, propagácii a starostlivosti.Integrácie a rozšírenia intervencií založených na dôkazoch v zdravotníctve, vzdelávaní a sektore sociálnej ochrany – zahŕňajúc programy pre rodičov zdôrazňujúce citlivú výchovu detí a podporujúce psychické zdravie rodičov a opatrovateľov; a zabezpečiť podporu psychického zdravia na školách prostredníctvom kvalitných služieb a pozitívnych vzťahov.Prelomenia ticha obklopujúceho psychické ochorenia, riešením problémov stigmatizácie a propagáciou lepšieho porozumenia psychickému zdraviu, prikladaním zodpovedúcej dôležitosti skúsenostiam detí a mladých ľudí.
"Psychické zdravie je súčasťou celkového zdravia človeka – nemôžeme si už viac dovoliť dívať sa naň oddelene,” hovorí Fore. "Príliš dlho sme sa pozerali na to – tak v chudobných ako aj v bohatých krajinách – ako sa nekládol náležitý dôraz a neinvestovali prostriedky do kritického faktora maximalizácie potenciálu každého dieťaťa. Toto je nevyhnutné zmeniť.”
Poznámky
Odhady týkajúce sa príčin úmrtí medzi dospievajúcimi ľuďmi vychádzajú z údajov WHO – Odhady svetového zdravia 2019. Odhady týkajúce sa diagnostikovaných psychických ochorení vychádzajú z údajov Inštitútu pre meranie a hodnotenie zdravia /IHME/ - Globálna štúdia o záťaži chorôb 2019.Výsledky prieskumu o pocitoch depresie a nezáujmu o dianie okolo seba sú časťou širšej štúdie uskutočnenej spoločne UNICEFom a Gallupom, s cieľom opísať medzigeneračné rozdiely. Projekt Meniace sa detstvo, telefonicky oslovil približne 20 000 ľudí v 21 krajinách. Všetky vzorky respondentov sú založené na pravdepodobnosti a reprezentujú dve odlišné vekové skupiny: ľudí vo veku 15 – 24 rokov a ľudí vo veku nad 40 rokov pochádzajúcich z rôznych častí krajiny, vrátane vidieckych. Vzorka reprezentuje celé civilné neinštitucionalizované obyvateľstvo s ohľadom na vek a prístup k telefónu. Celkové zistenia projektu budú publikované UNICEFom v novembri.
O UNICEFe
UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál.
Informačný servis
Viac k témam: Deti, Duševné zdravie, PR
Zdroj: Webnoviny.sk - UNICEF: Správa o stave duševného zdravia detí vo svete © SITA Všetky práva vyhradené.
Foto k článku nájdete na nasledujúcej strane: