11.10.2021 (Webnoviny.sk) - Internet sa stal neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Najčastejšie ho využívame na komunikáciu s inými ľuďmi, sledovanie sociálnych sietí, nákupy v e-shopoch, ale aj na správu financií či obsluhu bankového účtu. S výrazným nárastom pohybu v digitálnom prostredí by však mala vzrásť aj naša obozretnosť. Aj preto vám prinášame niekoľko tipov, ako zostať v online svete v bezpečí.
S ohrozením citlivých informácií ako sú osobné údaje či prístup k účtu na sociálnych sieťach sa už aspoň raz stretol takmer každý druhý Slovák. S ohrozením svojich financií má skúsenosť takmer každý tretí. Ukázal to prieskum agentúry STEM/MARK, ktorý zrealizovala pre mBank. Pozrite sa, na čo si dať pozor, aby ste o svoje peniaze neprišli.
1. Nakupujte v overených e-shopoch
Pri nakupovaní na internete, ktorému sa aspoň raz mesačne venuje až 70% Slovákov, je dobré dodržať niekoľko bezpečnostných pravidiel. Nakupujte len v overených e-shopoch, ktoré poznáte. Ak chcete nakupovať v novom online obchode, budú sa vám hodiť recenzie iných používateľov. Tie si jednoducho dohľadáte na internete. Pred každým nákupom by ste mali skontrolovať aj zabezpečenie webu a platnosť certifikátu, ktorú zobrazíte kliknutím na ikonu zámku nachádzajúcu sa v riadku pred webovou adresou. Ďalším tipom je neplatiť svoj online nákup z účtu, na ktorom máte svoje úspory. V prípade, ak váš účet niekto zneužije, nezostanete bez prostriedkov. Môžete si tiež jednoducho vo svojej mobilnej aplikácii či internet bankingu nastaviť limit pre rôzne typy transakcií. Odporúčame mať limity nastavené na nižšiu čiastku a v prípade potreby ich pár klikmi zdarma dočasne navýšiť. Ak vašu kartu niekto zneužije, limit ho nepustí k vyššej čiastke.2. Nastavte si silné heslá
Existuje niekoľko zásad, ktoré treba dodržať, aby ste si nastavili skutočne silné heslo. Malo by pozostávať aspoň z 8 znakov, ktoré by mali zahŕňať veľké i malé písmená, číslice, ale aj špeciálne znaky ako napríklad &%@. Heslo ku každému účtu by malo byť unikátne a je potrebné ho pravidelne obmieňať. V prípade zneužitia či úniku databázy s heslami tak hacker nebude mať prístup ku všetkým vašim účtom.Článok pokračuje na nasledujúcej strane: