Matica slovenská v súvislosti s financovaním Csemadoku hovorí, že jej bola v tomto roku znížená prevádzková dotácia zo strany štátu o takmer 400-tisíc eur a pociťuje preto ekonomické problémy.
Finančnú dotáciu zrušili
Podľa Gyimesiho návrhu by Csemadok dostával z rozpočtovej kapitoly ministerstva kultúry spomínaný príspevok 300-tisíc. Išlo by o sumu, ktorá by bola každý rok právne garantovaná.„V minulosti dostával Csemadok finančný príspevok na svoje fungovanie od štátu, avšak v roku 1996 bola táto finančná dotácia zrušená. Návrhom zákona sa plánuje nadviazať na pretrhnutú kontinuitu tejto finančnej výpomoci a opätovne zaviesť štátny príspevok poskytovaný tomuto zväzu,“ uviedol Gyimesi.
Podľa správcu Matice slovenskej Maroša Smolca je návrh zákona na financovanie menšinového občianskeho združenia Csemadok dôkazom toho, že štát disponuje prostriedkami na podporu kultúry vo všeobecnosti.
„Preto úplne nerozumieme, prečo práve kultúrnej ustanovizni slovenského národa bola v tomto roku dotácia znížená. Financovanie oboch kultúrnych inštitúcií by malo byť pomerné – podľa počtu obyvateľstva v Slovenskej republike,“ povedal agentúre SITA Smolec.
Veria vo vyššiu sumu
Ako ďalej uviedol, verí, že štát v budúcom roku podporí Maticu ako verejnoprávnu inštitúciu vyššou sumou.Upozornil, že jej zveril viaceré úlohy, ktoré musí robiť z pridelených finančných zdrojov a na to dostáva dotáciu prostredníctvom ministerstva kultúry.
Správca Matice priblížil, že štandardnú výšku dotácie 1 494 000 eur sa podarilo na základe rokovaní s predstaviteľmi štátu v jednotlivých rokoch dodatočne zvýšiť, čo Matici pomohlo udržať jej ročné rozpočty v prijateľných hraniciach. Za zlomový označil Smolec tento rok, keď sa dotácia „drasticky“ znížila o 23 percent.
Štátne granty z Fondu na podporu umenia (FPÚ) boli v minulosti podľa Smolca pre Maticu významnou podporou jej činnosti pri rôznych podujatiach alebo pri vydávaní knižných titulov.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: