Orbán sa rozhodol ustúpiť od legislatívy
Korčokove slová potvrdil aj samotný premiér Eduard Heger (OĽaNO).
„Predsedovi vlády Maďarska som v pondelok otvorene komunikoval naše výhrady s pripravovanou legislatívou Maďarska v súvislosti s nákupom pozemkov v okolitých krajinách. Dnes ráno, keď som prišiel na stretnutie V4, mi pán Orbán oznámil, že ustupuje od tejto legislatívy aj na základe nášho rozhovoru a nebude v nej ďalej pokračovať," ozrejmil Heger v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslala jeho hovorkyňa Ľubica Janíková.
Premiér je zároveň rád, že maďarský predseda vlády pristúpil k takémuto kroku. Považuje to totiž za dôležité pre budovanie vzájomných a korektných vzťahov medzi krajinami a pre pokračovanie obojstrannej spolupráce.
Kollár ocenil aj prácu diplomatov
Výsledok rokovania ministrov zahraničných vecí Slovenska a Maďarska v predmetnej veci ocenil aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), ktorý si váži aktívny prístup ministra Korčoka.„Oceňujem, že si uvedomil vážnosť situácie a tento problém začal okamžite riešiť,“ uviedol Kollár v stanovisku, ktoré zaslal odbor komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR.
Akékoľvek snahy o cielené nákupy pôdy či nehnuteľností na Slovensku zo strany iných štátov sú podľa šéfa zákonodarného orgánu neprijateľné a je potrebné sa voči takýmto tendenciám rázne ohradiť.
„Chcel by som zároveň oceniť prácu diplomatov, a to na oboch stranách. Ďakujem ministrovi zahraničných vecí Maďarska Pétrovi Szijjártóvi a predovšetkým maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, že toto uznesenie na rokovaní vlády stiahol,“ doplnil Kollár.
Hlas-SD vníma tento krok pozitívne
Tento krok Budapešti vníma strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) pozitívne, no prízvukuje, že nesmie ostať jediný.„Po záujme skupovať slovenskú pôdu sa musí skončiť aj ekonomická podpora maďarskej vlády športu a kultúry v zahraničí či skupovanie budov cez rôzne nastrčené nadácie. Profitujú totiž z nich politici typu Gyimesiho (poslanec Národnej rady SR za hnutie OĽaNO György Gyimesi, pozn. SITA), ktorí si neželajú pokoj v slovensko-maďarských vzťahoch,“ uviedol nezaradený poslanec parlamentu a tajomník strany Hlas-SD pre zahraničnú a európsku politiku Peter Kmec.
Strana preto v tejto súvislosti žiada, aby sa Budapešť vrátila k oficiálnym bilaterálnym dohodám, ktoré „vytvárajú štandardný rámec spolupráce a pomoci pre menšiny, bez prijímania osobitných a neštandardných opatrení".
Viac k témam: Kúpa pozemkov, Nehnuteľnosti
Zdroj: Webnoviny.sk - Maďari zrušili uznesenie o nákupe pôdy v susedných štátoch. Korčok očakáva od Orbána aj ďalšie kroky © SITA Všetky práva vyhradené.