Tradičný ceremoniál vzplanutia olympijského ohňa sa uskutočnil v pondelok 18. októbra v starovekej gréckej Olympii a narušili ho traja aktivisti. Tí vnikli do areálu Hérinho chrámu a rozvinuli transparent s nápisom: "Nie hrám genocídy."
Zimné olympijské hry v Pekingu by sa mali konať od 4. do 20. februára 2022. Pochodeň s olympijským ohňom tentokrát neabsolvuje tradičnú púť naprieč Gréckom.
Olympijský oheň pôjde rovno do Číny
"Ako môže Peking hostiť olympijské hry, keď páchajú genocídu na Ujguroch?" kričala jedna z protestujúcich žien. Ceremoniál sa však uskutočnil a oheň pre zimnú olympiádu v Číne už horí.V utorok ho Gréci odovzdajú Číňanom počas ceremónie na Panaténskom štadióne, ktorý bol cieľovým miestom maratónskych behov počas OH 2004 v Aténach. Od soboty boli Atény dejiskom stretnutia výkonného výboru MOV.
Peking čelí kritike už dlhodobo
Grécka metropola už bola v minulosti aj svedkom protestov voči konaniu olympijských hier v Pekingu 2008. V marci 2008 sa dva tucty gréckych a tibetských aktivistov pokúsili prerušiť beh s olympijskou pochodňou pre OH v Pekingu.Peking dlhodobo čelí kritike z rôznych strán v súvislosti so zaobchádzaním s etnickou menšinou ujgurských moslimov v regióne Sin-ťiangna na severozápade Číny.
Ľudskoprávne organizácie hovoria o genocíde na Ujguroch, v úzadí však nezostávajú ani násilné zásahy proti demonštrantom v Hongkongu či násilná politika Číny voči Tibetu a Taiwanu.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: