Urobil tak v piatok v rámci rokovania ministrov obrany členských krajín NATO. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Marina Kovaľ Kakaščíková.
Efektívna podpora startupov
Iniciatíva vzišla zo samitu NATO v júni 2021, počas ktorého lídri členských krajín Aliancie schválili agendu NATO 2030 s ambíciou udržať si technologickú konkurencieschopnosť podporou širšej spolupráce členských krajín aliancie v oblasti technológií a inovácií.„V NATO chceme vytvoriť podmienky na efektívnu podporu startupov a vedeckých inštitúcií zameraných na vývoj technologicky náročných riešení použiteľných tak v civilnom, ako aj obrannom sektore. Verím, že to môže byť zaujímavá príležitosť aj pre slovenských špecialistov,“ povedal Naď.
Rokovanie o možnostiach spolupráce
Súčasťou inovačného balíka opatrení NATO je aj technologicko-inovačná sieť Diana, ktorá má slúžiť na prepojenie aliančných štruktúr s civilným sektorom a akademickou sférou a podpora výskumu a vývoja inovačných startupov.Ministri v rámci zasadnutia rokovali tiež o možnostiach rozšírenia oblastí spolupráce NATO a EÚ. Spoluprácu by mohli zúžiť napríklad pri príprave strategických dokumentov v oboch organizáciách či v bezpečnostných výzvach, akými sú hybridné hrozby, odolnosť, nové prelomové technológie, klíma či globálne súperenie. Súčasťou diskusie boli aj ministri obrany Švédska a Fínska.
Viac k témam: Inovačný fond
Zdroj: Webnoviny.sk - Naď podpísal Deklaráciu o zámere pristúpenia Slovenska do Inovačného fondu NATO (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.