Spoločnosť Bayer predstavuje výsledky prieskumu verejnej mienky "Bayer Barometer" o trvalej udržateľnosti s prihliadnutím na environmentálny, sociálny a ekonomický kontext. Štúdiu, ktorú zadala spoločnosť Bayer, vypracoval výskumný ústav Kantar[1].
"JA" a trvalo udržateľný rozvoj
Prevažná väčšina Čechov (80%) a Slovákov (82%) tento výraz už počula a vo všeobecnosti o trvalú udržateľnosť prejavuje záujem (57% Čechov, 64% Slovákov).Záujem o túto problematiku ich motivuje k tomu, aby sa jej princípmi aktívnejšie riadili aj v každodennom živote:
starostlivosť o životné prostredie (56% Čechov, 61% Slovákov)
budúcnosť našich detí (50% a 47%)
ekonomický dopad (29% a 31%)
Ženy častejšie propagujú trvalo udržateľný rozvoj: veria, že jeho princípy sú vo svete veľmi potrebné a vidia v ňom aj mnohé osobné výhody.
Mladí si to uvedomujú, sú to však práve starší, ktorí tak konajú
Ako vlastné aktivity sa často uvádzajú:separovanie odpadu (v Česku 71%, na Slovensku 75%)
predĺženie spotrebnej doby potravín – napr. zmrazením (58% a 61%)
úspora elektrickej energie (57% a 69%)
nákup sezónnych produktov (zhodne 53%)
Najčastejšie sa na týchto aktivitách podieľajú osoby staršie ako 56 rokov.
"Tieto výsledky možno do určitej miery vysvetliť skutočnosťou, že mladí ľudia (18 – 35 rokov) žijú v domácnostiach s rodičmi dlhšie a je menej pravdepodobné, že budú o takýchto opatreniach rozhodovať", hovorí doktorka Izabella Anuszewska, sociologička z Kantarského inštitútu.
Situácia v skupine mladších ročníkov je však úplne iná vtedy, ak tieto kroky smerujú k prospechu ostatných: účasť na charitatívnych iniciatívach, aktivita na sociálnych sieťach, alebo finančná podpora mimovládnych organizácií. Aj keď v porovnaní s ostatnými činnosťami pri realizácii trvalo udržateľných opatrení v praxi zostávajú mladí na relatívne nízkej úrovni, v spomínaných oblastiach je angažovanosť mladšej generácie evidentne vyššia.
Obdobie pandémie zvýšilo intenzitu aktivít, ktoré sa zameriavajú na trvalú udržateľnosť. Dôvodom je najmä fakt, že viac času trávime doma. Respondenti uviedli, že častejšie podnikajú kroky v oblasti ochrany životného prostredia (triedenie odpadu/recyklácia, úspora energie), aj v súvislosti s nákupmi a stravovacími návykmi (mrazenie potravín, nákup sezónnych výrobkov).
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: