Na stole je viacero iniciatív
"Ocitli sme sa v hybridnej vojne, ktorá zasiahla celý svet. Už nevieme, čomu môžeme veriť a čomu nie. Pritom odlíšenie pravdy od lži je základným predpokladom pre to, aby sme sa mohli rozhodnúť správne," vyhlásila šéfka slovenskej informatizácie Veronika Remišová, ktorá zároveň sociálne siete označila ako spoločenskú hrozbu. Práve tu sa totiž klamlivý, škodlivý a nenávistný obsah takmer nekontrolovateľne šíri.Hoci aj giganty na čele s najväčšou sociálnou sieťou Facebook pritvrdzujú v boji s dezinformáciami, realita dokazuje, že to nestačí. Podľa politikov by tak za to mali začať niesť zodpovednosť. Aj preto sa napríklad Veľká Británia rozhodla uplatniť priamu reguláciu sociálnych médií, pričom vysokopostavení manažéri môžu potenciálne čeliť pokutám – ak škodlivý obsah nezablokujú. Podľa našej vládnej špičky, ktorá sa zúčastnila ITAPA OPEN TALK debaty, je nesmierne dôležité, aby v tomto boji boli všetky členské krajiny únie jednotné. "Dnes je na stole viacero iniciatív, vyzdvihnem tú kľúčovú – Kódex postupov proti šíreniu dezinformácií. Ide o aktivitu na úrovni Európskej únie, ktorá bude sfinalizovaná koncom roka a rieši skutočne všetko. Okrem regulácie vo forme zníženia reklamných príjmov dezinformátorov obmedzí tzv. mikrotargety na základe psychologických profilov užívateľov, zjednotí definície rôznych foriem nedovoleného manipulatívneho správania v online priestore, posilní práva používateľov, zavedie povinnosť zverejňovať spoľahlivé informácie vo verejnom záujme, zlepší prístup k overovaniu faktov a vysporiada sa so slobodou," upresnil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.
Faktom je, že sociálne siete nám dali falošnú predstavu o slobode, ktorá sa nám zdá bezbrehá. A vďaka tomu sa online priestor stal tiež priestorom nenávisti, klamstiev i podnecovania k násiliu. Budeme konkrétnejší: v polovici októbra dobodal útočník nožom britského konzervatívneho politika Davida Amessa, pričom polícia aktuálne vyšetruje súvislosť medzi radikalizáciou útočníka a sociálnymi sieťami. V roku 2016 zas bola zastrelená britská poslankyňa Jo Coxová, ktorá bola terčom online vyhrážok na sociálnych sieťach. "Dôsledky týchto javov akoby sme stále nedokázali úplne vyhodnotiť. Pritom odborníci varujú, že hoaxy, nenávisť a klamstvá môžu zvrátiť politickú situáciu v ktorejkoľvek krajine, podlomiť ekonomiku, či viesť dokonca k smrti ľudí," doplňuje Veronika Remišová.
Do štátnych inštitúcií mieri 50 expertov
V prípade boja s dezinformáciami platí, že keď my sami neochránime našu kritickú infraštruktúru, a teda aj obyvateľov, stávame sa nedôveryhodnými voči našim zahraničným partnerom a spojencom – Európskej únii i NATO.Aj preto má Slovensko v riešení aktuálne tri dokumenty, ktorých prioritou je boj s dezinformáciami na celoštátnej úrovni. Prvý je v gescii Bezpečnostnej rady SR. Ide o materiál Koordinovaný mechanizmus odolnosti SR voči informačným operáciám, ktorého finalizácia je na dobrej ceste. Rezort obrany – ako potvrdil počas ITAPA OPEN TALK minister Jaroslav Naď – si naplno uvedomuje rozsah a dopady moderných a neustále sa vyvíjajúcich hrozieb: "Aj preto pracujeme a postupne finalizujeme akčný plán koordinácie boja proti hybridným hrozbám, ktorého súčasťou sú aj opatrenia namierené na posilnenie spoločenskej odolnosti a boj proti dezinformáciám. Samozrejme, prijímame aj ďalšie opatrenia, ktoré sa týkajú napríklad vzdelávania a výučby princípov mediálnej gramotnosti či kritického myslenia." Tretí dokument je z dielne ministerstva vnútra, a ide o národný projekt Zvýšenie odolnosti Slovenska voči hybridným hrozbám. "Vďaka tomuto projektu príde do štátnych inštitúcií 50 expertov, ktorí budú zapojení do úsilia čeliť nenávistnému a škodlivému obsahu," reagoval Roman Mikulec, minister vnútra. Ako ďalej pripomenul, s nenávistným obsahom veľmi efektívne bojuje aj Polícia SR, ktorá má profil na Facebooku s vyše 350-tisíc sledovateľmi, a ktorej cieľom je upozorňovať na nepravdivé informácie, či aj konať proti radikalizmu. "Aktuálne tu prebieha niekoľko trestných konaní," konkretizoval Mikulec.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane: