Dôvodom je jeho pokyn Úradu špeciálnej prokuratúry, aby sa zaoberal medializovanými výrokmi na adresu speváčky Simy Magušinovej ako potenciálnym extrémistickým trestným činom. Riaditeľ Peter Weisenbacher sa domnieva, že Žilinka konal na základe osobných sympatií a politických preferencií a nie tak, ako by generálny prokurátor konať mal.
Môže ísť o pokus o zastrašovanie
Weisenbacher vníma ako mimoriadne nebezpečné, že tento krok môžu novinári a verejnosť chápať ako pokus o zastrašovanie, že ak budú kritizovať politicky angažovaných kresťanov so známosťami vo vládnych kruhoch, tak budú za to administratívne perzekvovaní.„Ak má pán Žilinka úprimný záujem o stíhanie extrémizmu, radi mu kedykoľvek poskytneme príklady skutočného extrémizmu, ktoré doteraz z neznámych dôvodov prehliada,“ uviedol.
Podľa neho bol síce rozhovor komentátora Petra Tkačenka a humoristu Rada Ondrejíčka o Sime Magušinovej a jej manželovi nevkusný, no určite nebol trestným činom.
Žilinka chce vyšetriť útoky na Twitteri
Žilinka 17. novembra vo svojom profile na sociálnej sieti oznámil, že považuje za absolútne neakceptovateľné hanobiace útoky pre vierovyznanie, ktoré prekračujú hranice slobody prejavu, a to zvlášť, ak sa k takému konaniu uchýlia novinári.Napísal, že zabezpečí, aby Úrad špeciálnej prokuratúry, v ktorého pôsobnosti sú trestné činy extrémizmu, vyšetril, či hrubými znevažovaním urážlivými verejnými víkendovými výrokmi na mikroblogovacej sociálnej sieti komentátora denníka Sme na adresu speváčky Simy Magušinovej, nespáchal trestný čin hanobenia národa, rasy a presvedčenia.
Viac k témam: Extrémizmus, Trestné oznámenie, verbálne útoky, Vierovyznanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Inštitút ľudských práv podal trestné oznámenie na Žilinku, ktorý chcel prešetriť výroky o Margušinovej © SITA Všetky práva vyhradené.